Buradasınız : Ana Sayfa //Eğitim//OFİS EĞİTİMİ

OFİS EĞİTİMİ

Ofisler çeşitli eşyaların bulunduğu iş yerleridir. Bu eşyalar çalışma hayatında yapılan işin daha etkin bir şekilde yapılmasını kolaylaştıran yardımcılardır. Tıpkı bir evde yemek yapmak için kullanılan malzemeler gibi. Sonuçta ortaya bir üretim çıkar, ofisteki üretimde işte bu eşyalar kullanılarak olur. Bu eşyalar telefon, faks, santral, fotokopi makinesi, gibi standart ve her ofiste çoğu bulunan eşyalar olabilir. Günümüzde bunlara eklenen bilgisayarlarda artık ofisler için vazgeçilemeyecek materyallerdir. Bu vazgeçilmez hale gelen, müthiş aletler tek başlarına bir değer ihtiva etmez. Onları kullanmamıza yarayacak programlar yüklü olmalıdır. Bu programlar ofis programları olarak adlandırılır. Ofis programları çalışma hayatını kolaylaştırıcı özelliklere sahiptir. Bu ofis yardımcılarını kullanabilmek için bir ofis eğitimi almaya ihtiyaç vardır. Çünkü özellikleri itibari ile bazı uzmanlıklara sahip olmak ve bunları öğrenmek gerekir. Bu eğitim sayesinde çalışanlar, planladıkları kariyere daha çabuk ve fark yaratarak ulaşabilirler.

Microsoft Ofis eğitimi alındığında öğrenilecek programlar yazı yazma temelli kullanılan word, adı verilen programdır. Bu program sayesinde dilekçe şeklinde düz yazılar yazılabildiği gibi, düz yazılara şekiller verilerek örneğin renklendirme yaparak veya yazı şekli değiştirilerek, çizgi, çerçeve gibi şekiller eklenerek farklı uygulamalar yapmak mümkündür.

Daha çok rakamsal verilerin hesaplanması ile ilgilenen exel ise, çeşitli verilerin dikey ya da yatay, satır ve sütunlara girilerek, formüller yoluyla hesaplanabilmesi, hücrelerin otomatik tanımlamalarla hesaplanabilmesi, renklendirilebilmesi gibi işlemlerin yanında grafik ve tablolar oluşturularak istatistiki sonuçlar alabilmemizi sağlar.


Yöneticilere raporlama, slayt ve sunum hazırlama imkanı sağlayan program ise powerpoint programıdır. Bu program özellikle orta ve üst düzey yöneticilerin raporlama konusunda başvurduğu ofis içi yardımcılardan biridir. Slaytlar arası değişik geçişler, şekiller, resimler, grafik ve tablolar ekleyebilme özelliği bir uzmanlık gerektirir ve belirli bir eğitim almış olmak gereklidir.

Yine ofislerde kullanılan ve çalışanlar arasında haberleşme, raporlar alıp verme gibi konularda çabukluk ve kolaylık sağlayan ama bunun yanında kullanabilmek için belirli bir eğitim ve öğrenme süreci geçirilmesi gereken program ise outlook programıdır.

Bütün bu açıkladığımız yardımcı programlar iş yerlerinde çalışanların en büyük yardımcılarıdır ve bunları kullanabilmek için bir ofis eğitimi almak gerekir.

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap
Yandex.Metrica