Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Öğretmek Sevmekle Başlar

Öğretmek Sevmekle Başlar

  Öğretmek Sevmekle BaşlarMilli Eğitim Bakanının değişmesiyle birlikte her değişim zamanı olduğu gibi yeni Bakanın yenilikleri ve  revizyonları sayesinde; eğitim ve öğretimde yapılmak istenenler yine alt yapısı hazırlanmadan yapıldığı için destek bulamadan, bunun yanında  anlaşılamadan, kaos ve kafalarda soru işaretleri ve tartışmalarla birlikte gündeme oturdu. Ana sorunumuz herşey de olduğu gibi Milli bir strateji ve hedefimizin olmayışı. Her gelen bir öncekinin yaptığını silip yeni bir yol tutturuyor. Halbu ki bu esaslar belli olsa bunların hiçbiri olmayacak, sadece gidiş yolunda ki usuller tartışılacak. Kısacası nereye gittiğimizi ve yönümüzü bilmeden yola çıkmaya benziyor yapılanlar. Bu tartışmalar süre durarken hikayenin ana fikrini kaçırıyoruz…

Öğretmek Sevmekle Başlar

Bir profesör, sosyoloji sınıfındaki öğrencilerini Baltimore şehrinin kenar mahallelerine göndermiş ve o bölgede yasayan 200 erkek çocuğunun durumlarını araştırmalarını ve her bir çocuğun geleceği hakkında bir değerlendirme yapmalarını istemişti. Öğrenciler hemen hepsi bu çocukların gelecekte hiçbir şanslarının olmadığını dile getirmişlerdi.

Bundan tam yirmi beş yıl sonra bir başka sosyoloji profesörü tesadüfen bu çalışmayı buldu ve öğrencilerinden bu projeyi sürdürmelerini ve ayni çocuklara ne olduğunu araştırmalarını istedi. Öğrenciler, o bölgeden taşınan ya da ölen 20 çocuk dışındaki 180 çocuktan 176’sinin olağanüstü bir basarı gösterip, avukat, doktor ya da işadamı olduklarını ortaya çıkardılar.

Profesör çok etkilenmişti ve bu konuyu izlemeye karar verdi. Birer yetişkin olan o çocukların hepsi o bölgede yasadıkları için, her biriyle buluşma sansı oldu. “O koşullarda nasıl bu kadar basarili oldunuz?” sorusuna verdikleri cevap hep ayniydi: “Mahalle okulunda bir öğretmenimiz vardı. Onun sayesinde.”

Profesör, bu öğretmeni çok merak etmişti. Hala hayatta olduğunu öğrendiği yaşlı öğretmenin izini bulması zor olmadı. Kendisini ziyaret etmek için evine kadar gitti. Karşısında yılların yüzüne eklediği kırışıklıklara rağmen hala dinç duran bir yaşlı kadın buldu. Merakla yaşlı kadına bu çocukları kenar mahallelerden kurtarıp, basarili birer yetişkin olmalarını sağlamak için kullandığı sihirli formülün ne olduğunu sordu.

Yaşlı öğretmenin gözleri parladı ve dudaklarının kenarında bir gülümseme belirdi:

“Çok basit” dedi, “Ben o çocukları çok sevdim.”

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap