Buradasınız : Ana Sayfa //Eğitim//Öğretmen Atamaları 2014 ( Özür Gurubu ve İller Arası Atama )

Öğretmen Atamaları 2014 ( Özür Gurubu ve İller Arası Atama )

2014 Özür Grubu Öğretmen Atamaları

2014 Yaz Dönemi Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirmeler : 1. Aşama Başvuruların Alınması :04-08 Ağustos 2014, 2. Aşama Tercih Başvurularının Alınması 11-15 Ağustos 2014 , 3. Aşama Atamaların Sonuçlandırılması 19-20 Ağustos 2014.

2014 Yaz Dönemi İlk Atamalar ise  25-29 Ağustos 2014 başvuruların alınması ve 01-03 Eylül 2014 Atamaların Sonuçlandırılmasıyla netilenecek.

Öğretmenlerin merakla beklediği  il içi ve iller arasında sağlık, eş durumu özrü ile genel ve özel hayatı olumsuz etkileyen nedenlere bağlı yer değişikliği başvuruları 02-08 Ocak 2014  tarihleri arasında alınacak.

Öğretmenlerden geçerli özrü bulunanlar eğitim kurumu tercihlerini 13-17 Ocak 2014 tarihleri arasında, yer değiştirme işlemleri ise 20-21 Ocak’ta sonuçlandırılarak, açıklanacak.

 MEB Özür Durumu Bağlı Yer Değiştirme İşlemleri 2012

“MEB; Özür Durumu ile ilgili daha önceden açıklayacağını duyurduğu Yönetmeliği Çıkarmak İçin Acele Etmiyor.

 652 sayılı KHK’nin “Düzenleyici işlemler” başlıklı geçici 6. maddesinde “Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin uygulanmasına ilişkin düzenlemeler bir yıl içinde yürürlüğe konulur. Bu düzenlemeler yürürlüğe girinceye kadar mevcut düzenlemelerin bu Kanun Hükmünde Kararnameye aykırı olmayan hükümlerinin uygulanmasına devam olunur.” hükümleri bulunmaktadır.

Bu hükümler uyarınca 2012 yılından itibaren öğretmenlerin Özür durumuna bağlı yerdeğiştirme işlemleri, 14/09/2012 tarihine kadar hazırlanarak yürürlüğe girecek olan yönetmelik ile bu yönetmelik doğrultusunda hazırlanacak olan kılavuz çerçevesinde yürütülecektir denilmesine rağmen hala bir açıklama gelmemiştir.

Bakanlık burada Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğini 14/09/2012 tarihine kadar hazırlayacağım demektedir. Fakat normal iller arası ve il içi yer değiştirme başvuruları ne zaman alınacak ne zaman uygulanacaktır. Bu yer değiştirmeler şu anki mevcut yönetmeliğe göre mi yapılacaktır. Bu konular hakkında bakanlıktan bir açıklama beklenmektedir.”

06.05.2010 tarihli ve 27573 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan ”Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmelik’in “İsteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmelerde duyuru,başvuru ve tercihler” başlıklı 25. maddesindeki “(Değişik birinci fıkra: 30.7.2010/27657 RG) (1) Öğretmenlerin il içi ve iller arası isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmelerine ilişkin duyuru, Personel Genel Müdürlüğünce il içi yer değiştirmeler için en geç ilgili yılın 15 Mayıs, il dışı yer değiştirmeler için en geç 25 Mayıstarihine kadar Bakanlığın internet sayfasında yapılır. Duyuruda; kimlerin yer değiştirme isteğinde bulunabileceği,başvuru yeri, şekli ve süresi ile yer değiştirmeye ilişkin diğer hususlara yer verilir.” hükümlerine göre MEB’in il içi ve il dışı yer değiştirmeler için duyuruya çıkması, duyuruya çıkmıyorsa kamuoyuna bir açıklama yapması gerekliliği kaçınılmaz olmuştur.

Mayıs ayının son haftasına girilmesine rağmen, MEB den duyuru da açıklama da yok. İl içi ve il dışı yer değiştirmeler bu yönetmeliğe göre mi yapılacak yoksa 6 aydır hazır denilen yönetmelik çıkarılacak mı sorularının bir an önce açıklağa kavuşması gereklidir.

Son gelişmeler çercevesinde aşağıda ki habere ulaşılabilmiştir.

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile ilgili toplantı, Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile yapıldı.
Yeni yönetmeliğin yürürlük tarihi ve bu yıl uygulanıp uygulanmayacağı ile il içi ve il dışı atamaların birlikte yapılıp yapılmayacağı gibi konuların görüşüldüğü toplantıya  Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreterimiz Ramazan Çakırcı katıldı.
Toplantıda, yönetmeliğin bu ay veya en geç Mayıs ayında yürürlüğe girmesi için çalışmaların yapılması,
Yeni yönetmeliğe göre atama ve yer değiştirme işlemlerinin yapılması,
Bu yıl il içi ve il dışı atamalarının birlikte yapılması,
İl içi atama ve yer değiştirmede 15 Eylül tarihi esas alınarak hizmet süresinin belirlenmesi,
İl içi yer değiştirmelerde aynı eğitim kurumunda 3 yıl çalışma şartının 2011’den sonra yapılacak atamalarda dikkate alınması gibi konular ele alındı.
Bakanlık yetkilileri, eğitim sendikalarının da görüşü alınarak hazırlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin bu yaz yapılacak olan atama ve yer değiştirme dönemine yetişmesi için gerekli gayreti sarf edeceklerini belirttiler.
Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile ilgili toplantı, Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile yapıldı. Yeni yönetmeliğin yürürlük tarihi ve bu yıl uygulanıp uygulanmayacağı ile il içi ve il dışı atamaların birlikte yapılıp yapılmayacağı gibi konuların görüşüldüğü toplantıya sendikamızı temsilen Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreterimiz Ramazan Çakırcı katıldı. Toplantıda, yönetmeliğin bu ay veya en geç Mayıs ayında yürürlüğe girmesi için çalışmaların yapılması, Yeni yönetmeliğe göre atama ve yer değiştirme işlemlerinin yapılması, Bu yıl il içi ve il dışı atamalarının birlikte yapılması, İl içi atama ve yer değiştirmede 15 Eylül tarihi esas alınarak hizmet süresinin belirlenmesi, İl içi yer değiştirmelerde aynı eğitim kurumunda 3 yıl çalışma şartının 2011’den sonra yapılacak atamalarda dikkate alınması gibi konular ele alındı. Bakanlık yetkilileri, eğitim sendikalarının da görüşü alınarak hazırlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin bu yaz yapılacak olan atama ve yer değiştirme dönemine yetişmesi için gerekli gayreti sarf edeceklerini belirttiler.

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 2012

Etiketler: , , , , , ,

4 Yorum yapılmış " Öğretmen Atamaları 2014 ( Özür Gurubu ve İller Arası Atama ) "

 1. ebru dedi ki:

  1yıldır madurum eş durumu tayini rüya oldu

 2. ahmet karaca dedi ki:

  Men mevzuatı biran önce yayınlamalı sendikaları göreve davet ediyoruz.Atama işlemlerinin öğretmenlerin mağduriyetini giderecek şekilde yapılması gerekir.il içi 2 yıl ve il dışı 3yıl hizmet süresinin olması gerekir…

 3. derbeder dedi ki:

  nedir bu meb deki keşmekeş yaaa. taaaa mayısta olması gereken tayinler hala yapılmadı. bir açıklama bile yapmıyolar. lütfen ilgililer birşey söylesin…

 4. Ruşen AY dedi ki:

  Artık sabrımız kalmadı yönetmeliği bir an önce yayınlasınlar. eşimize çocuğumuza kavuşalım. yaz ayını bize rezil etmesinler lütfen…sayın editör sizler de destek verip ön başlıklara alırsanız dikkatlerini çekebilirz…saygılarımla

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap