Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Okullarda ‘ tablet bilgisayar ve akıllı tahta ‘ hazırlığı Fatih Projesi

Okullarda ‘ tablet bilgisayar ve akıllı tahta ‘ hazırlığı Fatih Projesi

akıllı tahta

‘Tablet’li eğitimde dağıtım gecikecek mi?

 

2012 Şubat  ikinci dönemde  5 ve 9’uncu sınıflarda hayata geçmesi planlanan bilgisayar tabletli eğitim hedefi, yerli üretim ve ithalatın yeterli sayıya ulaşamaması nedeniyle gecikecek. Ya da 9’uncu sınıfların tümüne ya da belirli illere dağıtım yapılması planlanıyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2. dönemde tüm 5. ve 9. sınıflara yetiştirmeye çalıştığı tablet bilgisayarlarda gecikmenin gündemde olduğu ifade edildi. Yerli üreticilerin kapasitesinin geliştirilmesi için belli bir süre geçmesi gerekiyor. MEB, 5 ve 9. sınıflara tablet dağıtma hedefini daraltmayı gündemine aldı. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, “İkinci döneme geniş bir dağıtım olmasa da yetiştireceğiz” dedi. MEB’in her yıl 5. ve 9. sınıflara tablet dağıtılarak, 4 yıl içinde 5-12. sınıf arasındaki tüm öğrencilerin bilgisayar sahibi olması hedefinde gecikmenin olacağı öğrenildi. Tabletlerin maliyetlerine ilişkin tespit çalışmalarını sürdüren MEB, tüm okullara akıllı tahta çalışmalarında daha hızlı yol aldı, ancak tablet bilgisayarlarda beklenmeyen gelişmeler yaşandı. İkinci yarıyılın başlayacağı 6 Şubat 2012 tarihine kadar yeterli alt yapının kurulmasının zor olacağı ifade ediliyor.

 

Yerli üretim yetmiyor

 

Yerli firmaların irtibata geçtiği bakanlık, sözkonusu firmaların tüm 5. ve 9. sınıflara yani 2,5 milyon öğrenciye 6 Şubat tarihine kadar tablet üretmesinin zor olduğunu tespit etti. Bu sebeple önce yabancı firmalardan tablet alınması, kademeli olarak yerli firmalara geçiş yapılmasının gündemde olduğu ifade edildi. Yerli üretim kapasitesinin günde 600-750 civarında olduğu belirtilirken, bu miktarın talebi karşılamak için yetersiz olduğu belirtildi. Öte yandan yabancı bazı firmaların Türkiye’de üretim için girişimlerinin olduğu kaydedildi. Bakan Ömer Dinçer, “Yerli üretim artırılmalı, bunun için de 2 yıl gerekiyor. Kademeli bir şekilde yerli üretime geçiş sağlanabilir. İkinci döneme geniş kapsamlı bir dağıtım olmasa da, kısmi dağıtıma başlayacağız” dedi. Bakanlık, bu yılın ikinci döneminde 5. – 9. sınıflara dağıtım yapmayı planlasa da, hedefe ulaşılamaması halinde ikinci dönem belli illerde dağıtım veya sadece 9. sınıflara dağıtım da gündemde tutuluyor.

 

Filtreleme olacak, her siteye girilemeyecek

 

Tabletler öğrencilere zimmetli olacak. Ders dışında kullanılmasını önlemek için, özel güvenlik sistemi bulunacak. Bakanlık yetkililerinden edinilen bilgiye göre tabletler için hazırlanacak özel yazılımla, bilgisayarlara sadece kitaplar yüklenebilecek. Filtreleme sistemi ile girilecek internet siteleri de sınırlı olacak ve sadece ders araştırmaları ile kısıtlanacak.

 

Öte yandan köy okullarının interneti için uydudan kablosuz bağlantı yapılması çalışmalarının devam ettiği kaydedildi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okulların akıllı tahtalarla donatılması ve ders kitaplarının bilgisayar ortamına taşınmasını öngören Fatih Projesi’ni 2011-2012 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde uygulamaya hazırlanıyor.

MEB, Fatih Projesi kapsamında öncelikle lise 1. sınıflardan başlayarak ”akıllı tahtalar” ile donatacak. İkinci dönemden itibaren başlayacak bu altyapı kurulumu tamamlandıktan sonra her sene ilköğretim 5. sınıf ile lise 1. sınıf öğrencilerine tablet bilgisayar dağıtılacak. Dağıtılacak tablet bilgisayarların adeti yaklaşık 2.5 milyon olacak.

Öğrenciler, tablet bilgisayarları 4 yıl boyunca kullanabilecek. Bu sürenin sonunda tablet bilgisayarlar öğrencinin kendisine ait olacak. Bilgisayarın bozulması durumunda servis garantisi ve ağı olacak.tablet bilgisayar

İnternet erişiminin hızlı ve kaliteli olabilmesi için okullara fiber kablolar döşeniyor. Ancak çok düşük nüfuslu, erişim maliyeti yüksek kırsal kesimdeki bazı okullar uydu tipi erişimle sisteme bağlanacak.

Tablet bilgisayarlara, öğrenci hangi sınıfa devam ediyorsa o sınıfın ders kitapları yüklenecek. Sınıflarda akıllı tahtalarla tablet bilgisayarlar etkileşimli olacağı için dersin işlenişi de etkileşimli yapılacak.

Okulların internet erişim kalitesinin arttırılmasıyla uzaktan eğitim imkanları gündeme gelecek ve ülkenin doğusundaki bir okulla batısındaki bir okul etkileşimli eğitim yapabilecek.

Fatih Projesi kapsamında eğitsel içeriklerin üretimi, yaygınlaştırılması, dağıtımı için bir ”sanal fabrika” oluşturulacak. Yeni nesil eğitsel içerikler klasik kitaplardan farklı olarak görsel, işitsel, tepkisel olarak zenginleştirilmiş yapıda sunulacak.

Tablet bilgisayar uygulamasının 4 yılda tamamlanması planlanıyor. İlköğretim 5 ve lise 1. sınıf öğrencilerine dağıtımın ardından, uygulama diğer öğrencilere de yaygınlaştırılacak.

Fatih projesi kapsamında kullanılacak tabletlere Türkiye’de üretilme şartı getirilecek.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Fatih Projesi kapsamında öğrencilere dağıtılması planlanan tablet bilgisayarların kesinlikle Türkiye’de üretileceğini söyledi.

Eğitimde elektronik devri başlatacak olan Fatih Projesikapsamında öğrencilere dağıtılması planlanan tablet bilgisayarlar ve akıllı tahtalar Türkiye’de üretilecek. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün 5 milyar dolarlık bu pazarın, Türkiye’de üretim mekanizmasının oluşması için iyi bir fırsat olacağını kaydetti.

‘KOMİSYON ÇALIŞIYOR’

Milli Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkililerinden oluşan değerlendirme komisyonunun konu üzerinde çalıştığını belirten Ergün “Yabancı ortaklıklar da dahil olabilir yerli ortaklıklar da olabilir ama bunun üretimi mutlaka Türkiye’nin içinde olacak net olarak bunu söyleyebiliriz. En rasyonel şeklin ne olacağına da o komitenin yapmış olduğu çalışma nihai şeklini vermiş olacak ama bundan sonra Türkiye’nin yaklaşımı; kamunun projeleri ve satın alma gücünü buna dönüştürmek olacak” dedi.

6-9’uncu sınıflardan başlayarak çocukların tablet bilgisayarlarla elektronik kitaba ulaşmalarını sağlamak istediklerini belirten Bakan Ergün Bu 5 milyar dolarlık bir pazarı karşımıza çıkartıyor. Ayrıca, her yıl 700-800 bin tabletin daha üretilmesi gerekecek. Bu durumu, burada bir üretim mekanizmasının oluşması için bir fırsat olarak görmemiz lazım” diye konuştu

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap