Buradasınız : Ana Sayfa //Bitkisel Tedavi//Oruçlu İken Susuzluk Hissetmemek İçin Ne Yapmalıyım?

Oruçlu İken Susuzluk Hissetmemek İçin Ne Yapmalıyım?

Oruçta Susuzluk Çekmemek İçin Öneriler

Ramazan ayının uzun ve sıcak yaz günlerine denk gelmesi sebebiyle oruç tutanların en çok zorlandıkları husus susuzluk oluyor. 17 saat süren oruçluluk halini imkanlar doğrultusunda dinlenme, uyuma vb. geçirmeye çalışılsa da iftarla sahur arasında ki sürenin kısa oluşu da eklenince özellikle çalışan oruçlular sahuru beklemeden yiyip-içip yatmayı ve uyumayı tercih ediyorlar. Hal böyle olunca oruçta susuz kalma süresi daha da uzuyor. Ramazan ayında oruçluların susuz kalmaması  ve susuzluk hissetmemesi için önerilen bir kaç içecek önerisi yazımızda bulabilirsiniz. Öncelikle kolay ve her zaman elimizin altında olan içecekleri sahur da tüketebilirsiniz.

MADEN SUYU
Suya kıyasla maden suyunda bulunan sodyum, magnezyum, kalsiyum gibi değerli katyonlar, klorür, sülfat, nikrat ve hidrojen karbonat gibi anyonlar susuzluk hissini azaltır ve mineral kaybını önler.

HURMA
Malum çölde yetişen ve çöl meyvesi olan hurma, bol miktarda içerdiği potasyum, magnezyum ve demir sayesinde mineralli bir yemiş. Hurma bu yüzden gün boyunca susuzluğu gidermekte çok etkilidir. Dolayısıyla Ramazan ayında iftarda olduğu kadar, sahurda da tüketilmesi susuzluk gidermesi açısından tavsiye ediliyor.

SİYAH ÜZÜM
Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden olan siyah üzüm de susuzluğu gideren gıdaların başında yer alıyor. Antioksidan özelliği çok kuvvetli olan siyah üzümü tüketmek susuzluğa karşı iyi geliyor.

ŞEFTALİ KOMPOSTOSU
Hazır içeceklerin yaygınlaşmadığı dönemlerde sofraların vazgeçilmezi kompostolardan özellikle sahurda içilecek şeftali kompostosu, mide ve bağırsakları düzenlediği gibi, susuzluğu da giderecek besinlerin başında gelir. (Şeftali kompostosu hazırlanışı: Dilimlenmiş şeftali, suda kaynatılarak özü çıkartılır. Daha sonra süzülerek buzdolabında soğutulur. Çok fazla şeker kullanmayın)

MEYAN ŞERBETİ
Uzmanlar tarafından bağışıklık sistemini güçlendiren ve sıcak havalarda gazlı içeceklerin yerine tercih edilmesi önerilen ve susuzluğu gün boyu gideren ender içeceklerden bir tanesi olarak gösterilen Meyan şerbeti susuzluk için bire bir.( Aktardan alacağınız Meyan köklerini, akan suda az bir süre yıkayıp tozlarından arındırdıktan sonra rengini ve tadını vermesi için temiz bir tülben de sarılarak tencereye 2 litre su içine bırakın. 3-4 saat suda bekletilen meyan kökleri, tencerenin içinden çıkartılır. Konulan meyan miktarı ve istenen dem seviyesi, bekleme süresini belirler. Ancak demli olması halinde su eklenerek açılabilir.)

YULAF EZMESİ
Yulaf ezmesi de hem doyurucu hem de susuzluğu giderici olarak bilinen yiyeceklerden.

DOMATES
Yüzde 95 oranında su içeren domateste bol miktarda magnezyum, potasyum ve kalsiyum ve lif bulunuyor bu yönüyle domateste susuzluğu gideren besinlerin başında geliyor.

Ev Yoğurdu
Ev yapımı yoğurt da susuzluğu gidererek, gün içerisinde rahat olmanızı sağlar.

oruc_tutarken_susuzluk_cekmemek_icin_yapilmasi_gerekenler

Oruç Tutarken Susuzluk

Etiketler: , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap