Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Otomatik veraset sistemi

Otomatik veraset sistemi

Miras ve Veraset sistemiyle entegreli Tapuda yeni dönem başlıyor!

yeni miras Veraset sistemi

yeni miras Veraset sistemi

 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanarak, nüfus müdürlükleri ile tapu müdürlüklerinin işbirliği içinde yürütülmesi planlanan sistemin işleme süreci şöyle olacak:

Nüfus müdürlükleri ölen kişinin ve mirasçılarının güncel nüfus kayıtlarını ilgili tapu müdürlüklerine gönderecek. Gönderilen bilgi vatandaşlık numarası üzerinden Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’nde sorgulanacak ve ölen kişinin adına kayıtlı taşınmaz varsa, mirasçıları arasında pay tespitine göre dağıtım yapılarak ‘mirasçılık belgesi‘ düzenlenerek tapuya kaydedilecek.

Tapuda otomatik veraset dönemi ile neler değişecek?

Tapu Kanunu’nda yapılacak değişiklikle, ölen kişinin hak sahibi mirasçıları ve miras payları, mahkemelerden alınan veraset ilamına gerek duyulmaksızın, tapu müdürlüklerince tespit edilerek, doğrudan tapuya işlenebilecek. Böylece hem aylar süren veraset davaları son bulacak, hem de devlete vergi, sigorta gibi borçları bulunan kişilerin bu borçlarının miras paylarından tahsil edilmesinin yolu açılacak.

 

Hak ihlaline uğradığını düşünenler İTRAZ EDİLEBİLİR mi ?

Nüfus müdürlüklerince gönderilen nüfus kayıtları, ‘mirasçılık belgesi’ düzenlenmesi konusunda yeterli değilse tapu müdürlükleri tarafından ‘mirasçılık belgesi’ düzenlenmeyecek ve konu yargıya intikal ettirilecek. Mirasçılık belgesine karşı, itiraz yolu açık olacak. Hak ihlaline uğradığını düşünenler sulh hukuk mahkemelerine başvurarak itiraz edebilecekler. Bu durumda mahkemelerin vereceği kararlar geçerli olacak.

MİRAS KALANIN YEŞİL KARTI İPTAL OLACAK mı?

Hazırlanan sistem, aylar süren davalara son verdiği gibi, mahkemelerin iş yükünü de hafifletecek. Devletin, kendisine borçlu olan kişilerden tahsilat yapması da kolaylaşacak. Devlete borçlu olan bir kişiye mülk kalması halinde, bu miras üzerinden devletin alacağının tahsiline gidilecek. Ayrıca, yeşil kart, doğrudan gelir desteği gibi yardım alan kişilerin kontrolü de bu sistemle yapılacak. Yeşil kartlı birine miras kalması halinde, bu kişinin kartı iptal edilecek. Mevcut durumda, tapu kayıtlarını güncel olmaması nedeniyle bu yardımlarda usulsüzlükler yaşanabiliyordu…

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

5 Yorum yapılmış " Otomatik veraset sistemi "

 1. hakan dedi ki:

  merhaba
  bu yasa eski miraslarida kapsayacakmi
  büyük yerlerisimis var yilardir ugrasiioruz
  cok sayidi mirasci oldugu icn bi türlü bi sonuca varamadi mahkemeler
  yardimci olursaniz sevinirim

 2. Mehmet aydin dedi ki:

  Dededen kalan arsalarımız var babam oldu annem ve iki kardeşiz satmak istiyoruz amcam itiraz ediyor mahkemeye verdik iştirak halinde mülkiyeti payli mülkiyete çevrilmesi bir mahkemede kazandık ama aca Yargıtay’a taşıdı benim durumum bu ben otamatik verasat kanunundan yararlanacakmiyim bilgi alırsam menmun olurum zor durumdayiz

  • ENEGER dedi ki:

   Otomatik veraset sistemi varisler arasında pay etmiyor. Sadece iştirak haldeki mülkiyet haline gelmesinde ki işlemleri kolaylaştıracak. Önceden nüfus müdürlüğüne ölümle ilgili başvurup belge alıyor bunu Veraset ilamı müraacatını için (bir ay içinde) kullanıyordunuz. Mahkemeden veraset belgesini alıp gelir vergilerini ödedikten sonra tapuya giderek iştirakli tapularınızı çıkarabiliyordunuz. Yeni sistemde ise nüfus müdürlükleri tapu ve vergi dairesine bildirecek böylece veraset ilamı için mahkeme ve diğer bölümlerle uğraşılmadan iştirakli tapu haline gelecek. Bundan sonrası iştirakçiler arasında ki duruma bağlı olacak ister anlaşarak pay ederler yada satarlar anlaşamazlar ise mahkeme yoluyla taksimini isterler.

 3. serap sarı dedi ki:

  merak ettiğim konu,bu kanun yeni ölen kişilerin mirası için mi geçerli? Yoksa daha önce ölmüş kişilerin mirasınıda kapsıyor mu? Babam öleli 2 sene oluyor,kalan malları için hiç bir paylaşım yapmadık..ben bana düşen haklarımı bu kanunla hiç bir sıkıntı veya uzun süren işlemlere maruz kalmadan üzerime alabilir miyim? Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.iyi günler..

  • ENEGER dedi ki:

   Öncelikle ilginiz için teşekkürler. Kanun yürürlüğü girdiği süreçte eskiye dönük bir uygulama olacak mı ya da uygulama tarihinden itibaren nüfus müdürlüklerine gelen verilere göre mi hareket edilecek net bir ibare bulamadık. Kanunun uygulamaya girmesiyle de bu konun gündeme alınarak geriye dönük bir çalışmanın da yapılmasını gerekliliğinin ortaya çıkacağı kesin.

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap