Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Otomatik Vites (B1) Ehliyeti Geliyor!

Otomatik Vites (B1) Ehliyeti Geliyor!

AKP’nin hazırlayıp TBMM Başkanlığına sunduğu yasa teklifi ile mevcut ehliyet sınıflarına ilaveten, otomatik vitesli araçları kullanabilmek için B1 sınıfı ehliyet zorunluluğu getiriliyor. Trafik Kanunu’nun 38. maddesinde değişiklik yapılması öngörülen teklife göre otomatik vitesli araçları kullanabilmek için B1 sınıfı ehliyet sahibi olmak gerekecek. Yalnızca B1 sınıfı ehliyeti olanlar düz vites araçları kullanamayacak. Düz vites araçları kullanabilmek için mevcut sistemdeki gibi B sınıfı ehliyet sahibi olunması gerekecek.

otomatik vites ehliyeti (B1)

Otomatik Vites Ehliyeti (B1)

Teklifin gerekçesinde hem kadın hem de yaşlı sürücülerin düz vites araçlarla eğitim görmelerinin zaman zaman sıkıntı yarattığı belirtildi.

Aynı zamanda hayatı boyunca otomatik vites kullanacak bir kişinin düz viteste eğitim almasının mantık açısından da doğru olmadığı vurgulandı. Bu nedenle sadece otomatik vites kullanacaklara özel bir ehliyetin verilebileceği tespiti yapıldı.

Teklifin ikinci maddesinde ise sürücü belgesinin sadece ilköğretim ya da ortaokul mezunu olanlara verilmesi şartına bir istisna getiriliyor.

İlk öğretimin kesintisiz 8 yıl olmasından önce yani 18 ağustos 1997 öncesinde ilkokul diploması alanlara da ehliyet alabilme hakkı tanınıyor.

Etiketler: , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap