Buradasınız : Ana Sayfa //Ekonomi Haberleri//OYAK’ta İnceleme

OYAK’ta İnceleme

OYAK’ta inceleme

Alt Komisyon Başkanı, Ak Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın, yaptığı açıklamada bugüne kadar Meclis’te devam eden OYAK’la ilgili araştırmanın bundan sonra kurumda yapılacağını açıkladı.
Bugün OYAK’ı ziyaret ettiklerini anlatan Aydın, şöyle devam etti:
“Daha önce bu konuyla ilgili denetmenler görevlendirmiştik farklı kurumlardan. Denetmenler, bugüne kadar Meclis’te çalıştılar, onlardan belge aldılar. Belge alışverişinde sıkıntılar oldu. Biz de OYAK’tan rica ettik, orada bir oda ayarladılar. Bu arkadaşlar, 10 iş günü orada çalışacaklar. İlk gün sadece arkadaşlara eşlik ettik biz, bir de oradaki arkadaşlardan denetmenlere yardımcı olmaları için ricada bulunduk.”

Aydın, denetmen ekibinde, Sayıştay, Hazine, SGK, SPK ve Maliyeden uzmanlar bulunduğunu belirterek, denetmenleri şikayetlere göre gruplandırdıklarını anlattı.

Denetmenlerin hazırladıkları raporu komisyona sunacaklarını ifade eden Aydın, “Hiçbir şekilde OYAK’ın hesaplarını incelemiyoruz, hiçbir şekilde OYAK’ı denetlemiyoruz. Sadece şikayetlere konu olan olaylarda hakkında araştırma yapıyoruz. Olaylar gerçek mi değil mi, mesele bu. OYAK’ın incelenmesi, denetlenmesi gibi bir şey söz konusu değil” diye konuştu.

Denetmenler, OYAK’ta, kuruluş yönetiminde astsubayların yeterince temsil edilmediği, yapılan kesintiyle orantılı ödeme yapılmadığı, OYAK imkanlarından bazı çevrelere imtiyaz sağlandığı, kişisel bilgilerin menfaat karşılığı bir takım şirketlere verildiği, zorunlu üyelik uygulaması, kamu adına bir denetim yapılmadığı, bir takım piyasa işlemleriyle OYAK mensuplarının zarara uğratıldığı iddialarını araştıracak.

TBMM Dilekçe OYAK Alt Komisyonu Başkanı İsmail Aydın, “OYAK bugüne kadar vergi vermediği gibi denetlenmiyor da. Bu sorunlar 1960 ihtilâlinin ürünü. 1961’den sonra çıkan OYAK kanunu antidemokratik unsurlar içeriyor” dedi.

OYAK kanunu değişmeli
TBMM özel kanuna tabi olan OYAK için sürpriz bir adım attı. Şimdiye kadar hiç denetlenmediği belirtilen OYAK’ta Hazine ve Sayıştay müfettişleri inceleme başlattı. OYAK Genel Müdürü Ulusoy da Meclis’te kurumu savunacak.
2010 yılında çıkartılan bir yasayla askeri kurumların Sayıştay denetimine alınmasının ardından, TBMM, özel kanuna tabi olan OYAK için de sürpriz bir adım attı.  TBMM Dilekçe Komisyonu’nun talebi üzerine Sayıştay ve Hazine müfettişleri, Ordu Yardımlaşma Kurumu’nda (OYAK) inceleme başlattı. Milliyet’in haberine göre, TBMM Dilekçe OYAK Alt Komisyonu Başkanı İsmail Aydın,“OYAK şimdiye kadar hiç denetlenmemiş. TBMM olarak Sayıştay ve Hazine’den denetim istedik. Müfettişler çalışmaya başladı. Hazırlayacakları rapor doğrultusunda hareket edeceğiz. OYAK bugüne kadar vergi vermediği gibi denetlenmiyor da. Bu sorunlar 1960 ihtilali ürünü. 1961’den sonra çıkan OYAK kanunu anti demokratik unsurlar içeriyor” dedi.
Denetim girişimi üzerine OYAK Genel Müdürü Coşkun Ulusoy, TBMM’ye gelerek kurumu savunacak. OYAK’ın kendi yaptırdığı denetime göre ise korgenerale emekli olduğunda 463 bin, uzman çavuşa ise 63 bin TL tazminat ödeniyor.
ŞİKÂYET ÜZERİNE KURULDU
TBMM Dilekçe Komisyonu, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının “OYAK yönetiminde astsubayların yeterince temsil edilmediği, üyelere kesintiyle orantılı adil ödeme yapılmadığı, generallerin kızı ve damadı gibi akrabalarının işe alındığı, denetim yapılamadığı” gibi iddialarını içeren şikâyet başvuruları üzerine, bünyesinde OYAK Alt Komisyonu kurmuştu. Alt Komisyon, şikâyette bulunan askerleri dinlerken, OYAK yetkilileri iddialara ilişkin yazılı savunma göndermişti. Alt komisyon, 60’ın üzerinde iştiraki bulunan OYAK’ın, sadece ticari şirketlerine yönelik Türk Ticaret Kanunu kapsamında SPK tarafından denetim yapıldığını belirledi. Alt Komisyon, OYAK çatı kurumunun 205 Sayılı Teşkilat Kanunu sebebiyle denetlenmediği kanaatine ulaşarak, hem mali hem idari denetim yapılması kararı verdi. Müfettişlerin çalışmalarını tamamlayarak rapor sunması bekleniyor.
ORGENERALE 650 BİN TL EMEKLİLİK YARDIMI

Milliyet OYAK’ın komisyona sunduğu rapora ulaştı. Kendini savunduğu raporda OYAK, Genelkurmay’ı kastederek, “Herhangi bir kurum/kuruluşla organik bağımız ve emir komuta ilişkisi yoktur. Bir askeri teşkilatın parçası değiliz” dedi. Toplam 259.061 üyeleri bulunduğunu belirten OYAK, Standard and Poor’s adlı kredi derecelendirme kuruluşunun 2011 analiz raporunda kurumu Avrupa ve Ortadoğu bölgesindeki en güçlü ilk 14 yatırım/holding kuruluşu içinde gösterdiğini kaydetti. OYAK, kurumun derecelendirme notunun her yıl Türkiye’nin notunun çok üzerinde olduğunu hatırlattı. OYAK, generallere fazla ödeme yapıldığına ilişkin iddiaları cevaplarken, maaşlardan kesilen katsayı ve yıl fazlalığına dikkati çekti. Bir orgenerale, 1 Ocak 2011 itibariyla 650 bin 105 TL emeklilik yardımı yapıldığını, devletin aynı generale ödediği emeklilik tazminatının ise 75 bin 510 TL olduğunu vurgulayan OYAK, emeklilik yardımlarını şöyle açıkladı: “Korgeneral (OYAK: 463 bin 212 TL, Devlet: 74 bin 797 TL), Tümgeneral (OYAK: 404 bin 481 TL, Devlet: 70 bin 338 TL), Tuğgeneral (OYAK: 291 bin 638 TL, Devlet: 69 bin 268 TL), Kıdemli Albay (OYAK: 262 bin 145 TL, Devlet: 63 bin 116 TL), Kıdemli Başçavuş (OYAK 206 bin 856 TL, Devlet: 55 bin 697 TL, Uzman Çavuş (OYAK 63 bin 788 TL, Devlet: Yok)”
OYAK

OYAK

Etiketler: , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap