Buradasınız : Ana Sayfa //TAKVİM//Paramedic – Paramedik

Paramedic – Paramedik

Bu yazımız da 22 Aralık Paramedikler Günü sebebiyle çok fazla bilinmeyen ve adını yeni yeni duymaya başladığımız Paramediklerin kısaca gün tarihçesi ve görev ve meslek eğitimleri ile bilgi vermeyi
amaçladık.

paramedic nedir

    Mesleklerin, gelişim sürecinde, o mesleğe ait özel günlerin olması ve kutlanması oldukça önemlidir.Bu bağlamda, Paramedik Derneği Yönetim Kurulu, 2005 yılında bir meslek gününün belirlenmesine karar vermiştir. Aynı yıl web sayfası ve Paramedik Bülteni’nde yapılan anketlerde iki tarih belirlenmiş ve paramediklerden oylanması istenmişti.Tarih olarak, mesleğimiz için büyük önemi olan 22 Aralık YÖK Genel Kurulunun Üniversitelerde Paramedik programlarının açılmasına resmi olarak izin verdiği gün ve 24 Eylül Paramedik Derneği’nin resmi olarak kurulduğu gün belirlenmiştir.

Anket sonuçlarında 22 Aralık daha fazla oy almış ve yönetim kurulumuzda bu tarihi onaylamıştır.Paramedikler Günü ilk defa 2005 yılında Ankara’da büyük coşku ve katılımla kutlanmış, Anıtkabir, Sağlık Bakanlığı ve TBMM ziyaretleri yapılmıştır.2006 Yılında ise, İzmir’de aynı coşku ile kutlanmıştır. 2007 yılında yönetim kurulunun aldığı karar gereği bundan sonra, Paramedikler Günü’nün tüm ülkede kutlanmasına karar verilmiş ve Paramedik Okullarının olduğu iller başta olmak üzere birçok ilde coşku ile kutlanmıştır.

Bir çok meslektaşımız, yılda bir kez olsun, meslektaşlarıyla bir araya gelmenin, yılda bir kez olsun meslek sorunlarını tartışmanın , bir gün olsun meslektaşlarıyla yemek yemenin mutluluğunu 2005 yılından günümüze yaşamaktadır.

AMBULANS VE ACİL BAKIM TEKNİKERİ

(AABT; PARAMEDİK)
‘Acil Tıp Hizmetleri’nde, yaşam zincirinin anahtarı olarak tanımlanan ve Hastane Öncesi Acil Bakımın önemli bir parçasını oluşturan; genellikle kritik durumdaki hastaya ya da yaralıya ilk anda müdahale eden profesyoneldir.

Paramediğin bilgi merkezinde, örgütlenmiş etkin değerlendirme, hareket planı geliştirme, acil tedavi, triaj ve nakil için karar verme becerileri, olmalıdır.

Çünkü,hastanın yaşaması için bunlara gerek vardır.

Hastane öncesi acil bakım, hastalanma, kaza geçirme gibi bir olayla başlar, hastaneye nakil esnasında (ambulansta) devam eder ve tıbbi olanaklara sahip bir yere nakledildikten sonra biter.

AABT, hastanın sorununu tanıyıp, durumunu değerlendirir ve gereksindiği acil bakımı verir, bunları yaparken hem kendisinin hem de hastanın güvenliğini sağlar.

Hastaneye nakil esnasında bir Paramedik ambulansı emniyetli bir şekilde kullanırken, diğer Paramedik hastanın yanında, hastanın acil bakımını devam ettirir.

ATT NEDİR ?

Acil Tıp Teknisyeni Acil Tıp Teknisyeni Olma Koşulları Acil Tıp Teknisyeni Mesleği Acil Tıp Teknisyeni Nedir? Acil Tıp Teknisyenliği Acil Tıp Teknisyen Att Nedir?
Acil Tıp Teknisyeni Acil Tıp Teknisyeni Olma Koşulları Acil Tıp Teknisyeni Mesleği TANIM
Kaza yangın gibi felaketler sonucunda yaralananlarla kalp krizi felç solunum yetersizliği gibi nedenlerle birdenbire hastalanan insanlara iyileştirici yönde ilk müdahaleyi yapan kişidir.
GÖREVLER
-Yaraları tedavi eder sarar
-Şiddetli kanamaları önler
-Solunumun durması halinde sun’i teneffüs yaptırır
-Zehirli maddeleri vücuttan temizler
-Deriyi yıpratan maddeleri temizler
-Şoka giren hastaları şoktan çıkarmaya çalışır
-Tansiyon ölçer iğne yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

-Tansiyon aleti
-Pamuk
-Merhemler ilaçlar
-Sonda aletleri
-İlk yardım çantası
-Sargı bezi.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Acil tıp teknisyeni olmak isteyenlerin;
-İnsanlara yardım etmekten hoşlanan
-Dikkatli temiz titiz
-Soğukkanlı
-Ani durumlarda hızlı ve doğru karar verebilen
-Bedence sağlam ve güçlü
kişiler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Acil tıp teknisyenleri bazen açık havada (trafik kazaları vb. durumlar) bazen de hastane vb. sağlık kuruluşlarında kapalı ortamlarda çalışırlar. Çalışma saatleri düzenli olmayıp gece nöbetleri vardır. Çalışırken hastalarla hasta yakınları ve diğer sağlık personeli ile iletişimde bulunur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Acil tıp teknisyenleri genellikle kamu ve özel hastaneler ile polikliniklerde çalışırlar. Meslekte iş bulma olanağı ise cinsiyet ayrımı gözetmeksizin kamu sektöründe az özel sektörde ise yetenek ve bilgiye bağlıdır.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Acil Tıp Teknisyenliği mesleğinin eğitimi Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık Meslek Liselerinin “Acil Tıp Teknisyenliği” bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık meslek liselerine girebilmek için ilköğretim okulu mezunu olmak gerekmektedir. Eğitim kurumuna kayıt diploma notu başarısı dikkate alınarak yapılmaktadır.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

-Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.
-Eğitim süresince genel Kültür dersleri sağlık mesleği ile ilgili temel bilim dersleri ile ilk yardım bakımı planlama ilk yardım bakımı uygulama acil bakım ünitesi araç ve gereçlerini kullanma kazazedeyi koruyucu ve acil bakım ünitesine alarak onu iyileştirme müdahaleleri uygulama dersleri okutulmaktadır.
MESLEKTE İLERLEME

Sağlık meslek liselerinin “Acil Tıp Teknisyenliği” bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirdeAcil Bakım Teknikerliği Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği Ameliyathane Teknikerliği İşçi Sağlığı ve İş güvenliği İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Sağlık Kurumları İşletmeciliği Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama bölümlerine istenilen şartları taşımaları durumunda sınavsız olarak yerleştirileceklerdir. Çalışma hayatında ise; Ayrıca değişen ilk yardım tekniklerini takip etme ve beceri ile yeteneklere bağlıdır. Bu koşullara göre ekip başı ve kısım şefi olma olanakları vardır.
BENZER MESLEKLER: İlk yardım ve acil bakım makineleri operatörü Hemşire Sağlık memuru.
BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir.Mesleki bilgi ve beceriye göre asgari ücretin 15 katı kadar ücret alırlar.
DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

-İlgili Eğitim Kurumları
-Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi
-Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.

Etiketler: , , , , , , , , ,

1 Yorum yapılmış " Paramedic – Paramedik "

  1. DavId dedi ki:

    39 yaşında bir bayanım 17 ağustos depreminin f6ncesinden beri esynikate tedevisi gf6rdfcm fczfcntfc sıkıntı ie7 sıkıntısı ailemi kaybetme korkusu atamıyorum bunları uzun sfcredir ilae7 kullanmıyorum aşırı sae7larım df6kfclfcyor stres hayatımızdan e7ıkmıyor gf6gfcslerimde zaman zaman şişlik oluyor e7ok ağrılarım olur gee7iyor yardımcı olursanız sevinirim tşkler.

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap