Buradasınız : Ana Sayfa //Diziler//Pargalı İbrahim Ölecek mi? 16.01.2013

Pargalı İbrahim Ölecek mi? 16.01.2013

Star TV ekranlarının sevilen dizisi Muhteşem Yüzyıl bu akşamki bölümüyle takipçilerini televizyona kilitleyecek gibi görünüyor. Muhteşem Yüzyıl takipçilerinin aklındaki en büyük soru işareti olan Pargalı İbrahim Ölecek mi? sorusunun cevabı bu akşam ortaya çıkacak gibi görünüyor. Bu akşam saat 20:00’de Muhteşem Yüzyıl‘ın yeni bölümünü Star TV ekranlarında sabırsızlıkla bekliyoruz. Yeni Bölümün özetini yazının devamında bulabilirsiniz. Ayrıca Pargalı İbrahim Paşa’nın gerçek hayatta ne zaman ve nasıl öldüğünü de yazımızın devamına ekledik.

Pargalı İbrahim Ölecek mi?

Pargalı İbrahim Ölecek mi?

Sadrazam İbrahim Paşa’nın idamı

Sadrazam Pargalı Damat İbrahim Paşa, Hürrem Sultan’ın şehzadelerinden birisi yerine Şehzade Mustafa’yı hükümdarlığa aday gösterenlerin arasındaydı. İbrahim Paşa’nın Irakeyn Seferi’nden dönüşte saraya davet edilip 6 Mart 1536 gecesi dairesinde uyurken boğdurulması, Hürrem Sultan için önemli bir engelin ortadan kaldırılmasını sağladı. Çocukluğundan beri Kanuni’nin yakın arkadaşı ve danışmanı olan İbrahim Paşa‘nın gözden düşürülüp boğdurulmasında Hürrem Sultan’ın büyük rolü olduğu rivayet edilir. Ancak İbrahim Paşa‘nın devlet yönetimde kendini üstün görmesi ve yükseldikçe yaptıkları hataların da kendi sonunu hazırlamasına sebep olduğu iddia olunur. Bu olaydan sonra Hürrem Sultan’ın Kanuni’ye hükmetmeye ve devlet işlerini idare etmeye başladığı kanısı yaygındır

Muhteşem Yüzyıl 82.Bölüm Özeti

İbrahim Paşa’nın başında kara bulutlar dolaşıyor…

Sultan Süleyman hayatının en zor kararını veriyor. Herkesten koruduğu İbrahim Paşa’nın idamına hükmederek, kendinden koruyamıyor. Saruhan çiftliğinde başlayan ve yıllardır süren büyük dostluk sona eriyor. Süleyman, Pargalı İbrahim’i dilsiz cellatlara teslim ediyor.

Süleyman, divan kararıyla kendisinden dahi koruduğu İbrahim’in idamına hükmetmiştir. Ancak bu hükmü yerine getirebilmek için Ebussuud efendiye danışır. Şaşkına dönen Ebussuud, Süleyman’a cevap vermek için süre ister. Üzerindeki kara buluttan habersiz olan İbrahim ise, mutlu gelecek hayalleri kurmaktadır.

Hürrem de bu gidişatın farkında değildir. Ne yaparsa yapsın İbrahim’den kurtulamayacağını düşünmektedir. Öte yandan; Şah Sultan’ın da gerçek yüzünü görmemiştir henüz.  Onunla arasının iyi olmasından memnundur. Vakfın hayır işlerine onu da dahil eder. Şah Sultan ise eşi Lütfi Paşa ve kızı Esmahan’ın gelişiyle, esas niyetini belli eder.

Şehzade Mehmet, gözdesi Nurbahar’ın düşük yapmasına sebep olduğu için pişmandır. Kendini suçlar. Ancak Mihrimah’ın sırrı ortaya çıkınca, bu kez onu suçlar. Ve iki kardeşin arası açılır. Onların arasındaki bu kavgaya Hürrem dahil olunca, hadise daha da büyür.
Manisa’da ise Şehzade Mustafa, Saruhan çiftliğine gider. Orada kendisine verilen bir eşyayla, İbrahim’in geçmişine yolculuk yapar. Ne yazık ki, en büyük dayanağı İbrahim Paşa’nın akıbetinden habersizdir.
Süleyman’ın beklediği an gelip çatar. Ebussuud bir çare bulmuştur. İbrahim Paşa’nın katli için Süleyman’ın uyuması gerekmektedir! Süleyman için uykular haramdır artık. Ya kararını uygulayacaktır ya da kararından dönecektir. Ve bir gece İbrahim’i iftara çağırır. Başına geleceklerden habersiz olan İbrahim, geceyi sarayda geçirir. Süleyman uykuya, İbrahim ise dilsiz cellatlara teslim olur.

Yayın Günü: 16 Ocak Çarşamba
Yayın Saati:  20.00

Etiketler: , , ,

2 Yorum yapılmış " Pargalı İbrahim Ölecek mi? 16.01.2013 "

  1. ali irandan dedi ki:

    su bi gercek ibrahim pasa o diziden ayrilirsa muhtesem yuzyil biter ve coguda bu diziyi birakir

    bende 100e 100 katiliyorum

  2. sahin dedi ki:

    su bi gercek ibrahim pasa o diziden ayrilirsa muhtesem yuzyil biter ve coguda bu diziyi birakir heryerde boyle konusuluyo ibrahim pasa hemde sultan suleymana hic zarar vermedi hep sadik kaldi

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap