Buradasınız : Ana Sayfa //Sağlık//Parmak Arası Terlikler Ayak Sağlığı için Tehdit mi?

Parmak Arası Terlikler Ayak Sağlığı için Tehdit mi?

ABD’de yayınlanan 2012 Ulusal Ayak Sağlığı Raporu’na göre Parmak Arası Terlikler Ayak Sağlığı için Tehdit

Parmak arası terliklerin zararları ve dikkat edilmesi gerekenler:

 Parmak arası terlikler çok rahat gibi görünmekle beraber ayaklara destek sağlamamaktadır. Çünkü parmak ortasından tutan bantı dışında (bir nevi ayak tangası) ayakları kavrayan bir yanı yoktur ve bu da yürüyüş esnasında ayak kaslarına ekstra yük getirir ve bacak, diz, kalça ve sırtta sorunlara neden olabilirler.

Parmak arası terlik giyerken bunları göz önünde bulundurmak gerekir. 

Parmak arası terlikler başka bir ayakkabıya oranla yere daha az kuvvet ile basarsınız. Bu da kısa adım atmakla sonuçlanan alt bacak ağrıları ve hatta topuk dikenine (topuk üzerinde küçük kemik büyümeleri) bile sebep olabilir.

Çok ince tabanları vardır. Sert veya engebeli zeminlerde yürürken ayak ağrısına neden olabilirler, ayak tabanlarını acıtırlar ya da düz olmayan zeminlerde ayak bileklerinde burkulmalara neden olabilirler.
Normalde vücudun tüm bölümlerine korunmak için güneş kremi sürüyoruz ama zararlı UV ışınlarından ayaklarımızı korumayı unutuyoruz! Cilt kanseri ayaklar üzerinde de gelişebilir çünkü burası da güneşe karşı tamamen açıkta kalan bölgeler arasında yer alıyor. Yüzümüze, kollarımıza nasıl krem sürüyorsak, ayak parmaklarımız da dahil olmak üzere tüm ayağımıza bu kremden sürmeliyiz.
Şeker hastası iseniz veya bağışıklık sisteminiz zayıfsa, yaralanmalarda enfeksiyon kapma olasılığınız daha çok demektir. Ayrıca çok kilolu kişilerde, vücut baskısı ayaklarda toplandığından parmak arası terlikler daha da sağlıksız olabilir.

Parmak arası terlikten vazgeçemeyenlerin tercihi ise mutlaka kalın tabanlı parmak arası terlik olmalı.

Parmak arası terlik giyerken bunları göz önünde bulundurmak gerekir.

Parmak arası terlik giyerken bunları göz önünde bulundurmak gerekir.

Etiketler: , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap