Buradasınız : Ana Sayfa //Yemek Köşesi//Pesto Nedir? Pesto Sosu Nasıl Hazırlanır?

Pesto Nedir? Pesto Sosu Nasıl Hazırlanır?

Farklı tatlara ve dünya mutfağına meraklı olanların yakından tanıdığı ve küreselleşen dünya ile de Türk mutfağı ile de tanışan Pesto Sosu‘n çıkış noktası ve anlamıyla birlikte örnek bir Pesto Sos tarifi paylaşmak istedik.

Pesto:  Latince ezmek anlamına gelen pistare sözcüğünden türemiştir. Çıkış noktası yani ana vatanı İtalya olan Pesto sos  ezilmis fesleğen (basilikum) ve Sarımsak ile tuz, çam fıstığı, peynir ve zeytin yağı karışımından elde edilen bir sostur, olarak bilinir yani geleneksel pestonun olmazsa olmazlarıdır. Ancak pesto sosun içeriğini damak tadınıza göre çeşitlendirildiği farklı tarifleri de bulabilirsiniz.

Pesto Sos

Pesto Sos

Pesto Sos Tarifi

Pesto sos için gerekli malzemeler :

Soyulmuş sarımsak, deniz tuzu, taze çekilmiş karabiber,  taze fesleğen büyük bir demet yaprakları, 50 gr çam fıstığı
sızma zeytinyağı, 50 gr  ince rendelenmiş  Parmesan peyniri

Pesto Sos Yapılışı:

Bir tutam tuz ile bir havan içinde taze fesleğen yapraklarını ezmeye başlayın, macun kıvamına gelmeye başladığında sarımsak, çam fıstığı karabiberi ekleyip dövmeye devam ederken, permasan peyniri ve sızma zeytinyağını ekleyerek ezmeye devam ediniz. Pesto sos kıvam alana kadar ezmeye devam ediniz. Sevenler en son bir kaç damla da limon ilave edebilirler. İtalyanlar makarnaları için Pesto sosu vazgeçilmez kabul ettiklerinden size de ilk olarak makarna ile servis etmenizi tavsiye ederiz.

Etiketler: , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap