Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Polislerin çalışma saatleri değişiyor

Polislerin çalışma saatleri değişiyor

Polislerin çalışma saatleri mercek altına alındı.

Polis çalışma saatleri  2004 yılında başlatılan ve 2010 yılında tamamlanan akademik araştırmayla ilgili çıkan çarpıcı sonuçlara göre: mesai saatleri nedeniyle bir polisin ortalama 55.9 yıl, normal bir vatandaşın ise 73.2 yıl yaşadığı belirlendi.Araştırma sonucunda poliste 12/24 çalışılan sisteminin aile yaşam kalitesini, iş tatminini düşürdüğü, tükenmişlik hissi oluşturduğu, psikolojiyi en alt seviyeye indirdiği, verimi düşürdüğü, bu nedenle insan fizyolojisine, psikolojisine ve iş verimliliğine daha uygun olan 8 saat çalışma sistemi olduğuna karar verildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, akademik çalışma sonuçlarını 2010 yılı ortasından itibaren bu soruna el attı. Genel Müdürlük Avrupa Birliği ve Uluslararası Hukuk Normlarını dikkate alarak yeni mesai sistemi hazırlayarak, yapılan incelemeler neticesinde en uygun çalışma süresi sistemin 8/24 olduğu sonucuna ulaşıldı.

2011 yılının başında Bursa’da sistem pilot olarak uygulanmaya konuldu. 1 yıl sonunda yapılan ölçümlerde , personelin çalışma saatinde önemli bir düşüş olmasına rağmen , uygulanan sistem ile iş performansı arttı. Polisler, kendilerine güvenenleri mahcup etmemek için daha çok efor sarf etmeye başladı. Ergonomik mesai sisteminin hayata geçirildiği Bursa Emniyet Müdürlüğü Asayiş Ekipler Amirliği’nde ekiplerin aylık 24 bin 361 olan GBT sorgulama sayısı, uygulamayla yüzde 54 artarak 37 bin 063’e yükseldi. Yakalanan şüpheli sayısı ise 696’dan , uygulamayla yüzde 31,9 artarak 918’e yükseldi. Ergonomik mesai sisteminin olumlu göstergeler vermesi sonucunda 8/24 çalışma sistemi , 2011 sonu itibariyle 55 İl Emniyet Müdürlüğü de uygulamaya koydu.

Polis’te 2012 Yılı Sonunda 8 /24 sistemine geçmeyen il kalmayacak…

Henüz bazı iller personel yetersizliğini gerekçe göstererek 8/24 sistemine geçmedi yada sadece polis merkezlerini bu sisteme geçirdi. Ancak EGM konuyu yakından takip ediyor. Tüm vardiyalı sistemde çalışan personelin 8/24 çalışması için gereken çalışma devam ediyor. 21 Temmuz 2011 tarihli Polis Merkezi Amirliği Kuruluş, görev ve çalışma yönetmeliğinin geçici 4. Maddesinin A bendinde “Personel standartları bir yıl içerisinde hayata geçirilir” denilmesi de, bu sistemin bir tasarruf değil zorunluluk olduğunu tescilliyor.

Polis 8/24 Sisteminde bile normal memurdan fazla çalışıyor.Bu sisteme geçen polis, Ek görev olmadığı zaman haftada ortalama 48 saat çalışıyor. Ek görev ise maç, miting, bayram, devlet büyüklerinin ziyaretleri ve olağan üstü durumlarda kaçınılmaz oluyor. Fazla mesai ücreti verilmemesi ve ek göstergelerinin düşük olması da polislerin bir an önce düzeltilmesini bekledikleri özlük haklarının başında geliyor.Polis'te 2012 Yılı Sonunda 8 /24 sistemine

Etiketler: , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap