Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Promosyon Anlaşması İmzalandıktan Sonra Göreve Başlayanlara Müjdeli Haber

Promosyon Anlaşması İmzalandıktan Sonra Göreve Başlayanlara Müjdeli Haber

Promosyon Anlaşması İmzalandıktan Sonra Göreve Başlayanlar da Promosyon Alabilecekler

Bankalarla yapılan maaş ödemeleri anlaşmalarından sağlanan ve yaklaşık yüzde 70 oranında ödenen promosyonlar memurlara veriliyordu. Ancak promosyon anlaşması imzalandıktan sonra göreve başlayanlar bu haktan yararlanamıyordu.

 

Ancak Mersin 1. İdare Mahkemesi’nin verdiği karar gereği memur, çalışacağı kurumda kendisinden önce diğer çalışanlarla yapılan anlaşmalardan yararlanabilecek. Mahkeme kararında, memura yapılacak promosyon adı altında yapılan ödemelerde hakkaniyete vurgu yapıldı. Kararda, “Kamu personeli arasında haksızlık, eşitsizlik yaratılmamalı. Çalışma ortamında huzur ve barış bozulmamalı” denildi.

Gaziantep 1. İdare Mahkemesi de geçen yıl, 60 aylık promosyon anlaşması imzaladıktan bir ay sonra göreve başlayan memura 59 aylık promosyon ödenmesine karar vermişti. Mersin’deki mahkemenin aldığı kararda, kamu çalışanlarının aylık ve diğer özlük haklarının bankalar aracılığıyla ödenmesiyle bankaların bir miktar gelir kazandığı ve bunun karşılığında kurumlara imkânlar sunduğuna dikkat çekildi.

 Mersin 1. İdare Mahkemesi’nin Emsal Kararı

Mahkeme yeni göreve başlayan memurun görevli olduğu süreyle orantılı olarak promosyon ödemelerinden faydalandırılmamasının hukuka uygun olmadığına karar verdi. Promosyon ödemelerinin 60 ay için 3 bin TL olduğu belirtildi. Bu tutar aylık 50 TL’lik ödemeye denk geliyor. Mahkeme ayrıca promosyon anlaşmasından bir ay sonra göreve başlayan memura 2 bin 950 lira ödenmesine hükmetti.

Maaş ödemeleri için

Etiketler: , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap