Buradasınız : Ana Sayfa //Dünya Haberleri//Sandy Kasırgasının Uydudan Görünüm Videosu

Sandy Kasırgasının Uydudan Görünüm Videosu

Son yılların en büyük Kasırgalarından biri olarak nitelendirilen Sandy kasırgası için Amerika Alarm duruma geçti. Kasırganın etkilerini en aza indirebilmek adına tüm önlemler alınmaya çalışıldı.

Sandy Kasırgası ABD’nin doğu kıyılarına yaklaşıyor

Karayipler’de 60 kişinin ölümüne yol açan Sandy kasırgasının ABD’in doğu sahiline bu akşam saatlerinde çarpması bekleniyor.Sandy kasırgası, Atlas okyanusu üzerinden ABD’nin nüfusu en yoğun olan bölgelerine doğru yaklaşırken sel ve olası bir yıkıma karşı hazırlıklar sürüyor.

Meteoroloji uzmanları kasırganın yerel saatle gece saatlerinde karaya vurmasını beklediklerini ve 50 milyon kişiyi etkileyebileceğini söylüyor.

Yağış nedeniyle New York’ta kapatılan metronun bazı istasyonlarını su bastığı bildiriliyor.

Ulusal Meteoroloji Dairesi, doğu sahilinde eşine rastlanılmamış deniz kabarma ya da dalgalanması olacağı uyarısında bulunuyor.

ABD Başbakanı Barack Obama’nın kısa bir süre içinde özel bir açıklama yapması bekleniyor.

Yerel saatle sabah 8’de Sandy kasırgası, saatte 140 kilometreye varan bir hızla, New York’un 505 km. güneydoğusunda etkisini gösteriyordu.

New York’da binlerce kişinin evlerini tahliye etmeleri istendi; 76 okulda tahliye edilen kişiler için sığınaklar kuruldu.

Olağanüstü hal

Washington DC’den Philadelphia, New York ve Boston’a kadar pek çok büyük kentte olağanüstü hal ilan edildi.

Güvenlik önlemleri kapsamında New York borsası bugün açılmadı. Borsa yetkilileri “kasırga, insanlarımızın güvenliğini sağlama konusunda büyük güçlük yaratacaktı” dediler.

Teknoloji şirketleri ağırlıklı Nasdaq borsası da bugün kapalı kalacak. Dünyanın en büyük iki borsası 27 yıl sonra ilk defa tam gün, kötü hava koşulları nedeniyle kapalı tutulmuş oluyor.

Karayipler’de 60’ı aşkın kişinin ölümüne yol açan Sandy kasırgasının ABD’nin kuzeydoğusundaki yerleşim birimlerinde hayatı günlerce felce uğratabileceği belirtiliyor. Sandy’nin, Batı ile kuzeyden gelen soğuk hava sistemiyle birleştiğinde yaklaşık 1800 kilometrelik bir alanda etkili olabilecek bir ‘süper kasırga’ya dönüşmesinden korkuluyor.

Sandy Kasırgası’nın yaklaşan başkanlık seçimlerinde kilit rol oynayan en az dört eyaleti (New Hampshire, North Carolina, Ohio ve Virginia) vurması bekleniyor.

New York’ta hayat durdu

New York belediyesi, kentin 468 metro istasyonunu dün akşam saat 19.00’dan itibaren kapatırken, toplu taşım hizmetlerini de 21.00’den itibaren durdurmuştu. New Jersey Transit de tren seferlerine dün gece yarısı son verdi. Pennsylvania eyaleti otobüs, tren ve metro seferlerini iptal ederken, Amtrak, kuzeydoğu koridorundaki bütün tren seferlerini iptal ettiğini açıkladı.

New Yorklu bir taksi sürücüsü BBC’ye kentte herşeyin kapatılmış göründüğünü anlatırken, “bilim kurgu filminde yaşıyor gibiyim” diyordu.

Ülkenin önde gelen havayolu şirketleri, New York’un üç büyük havaalanına binlerce uçak seferini dün akşamdan itibaren iptal ederken, Washington’da işyerleri kapandı, New York’taki BM merkezi de bugünkü toplantıların iptal edildiğini açıkladı.

Dokuz eyalette 60,000’ı aşkın askerin yerel makamların olası kurtarma ve yardım çalışmalarına katılmak için hazır bekletildiği de kaydedildi.

Massachusetts, Maryland, New York ve the District of Columbia eyaletlerinde olağanüstü durum ilan eden Başkan Obama, dün, fırtınanın oldukça “büyük” ve “tehlikeli” olduğunu belirterek, kasırgadan etkilenecek yerlerde oturan kişileri durumu “ciddiye almaya” çağırdı.

Hurricane Sandy - Sandy Kasırgası uydudan görünüm videosu

Hurricane Sandy – Sandy Kasırgası

Hurricane Sandy – Sandy Kasırgası uydudan görünüm videosu

Etiketler: , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap