Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//SBS 2011 soru ve cevapları (7.sınıf ve 8.sınıf) Yayınlandı

SBS 2011 soru ve cevapları (7.sınıf ve 8.sınıf) Yayınlandı

sbs-soru-cevap-kitapçık-sonuç-sınavsbs 2011 soru ve cevap linki bütün kitapçıklar Merakla beklenen çocuklarımızın geleceğinde büyük rol oynayan SBS 2011 soru ve cevapları MEB tarafından açıklandı. sbs 2011 soru ve cevap linki bütün kitapçıklar bu linkten kolayca cevap anahtarlarına tüm sorulara ve kitapçıklara ulaşabilirsiniz.
MEB SBS sorularını ve cevaplarını açıkladı.
2011 7.sınıf ve 8.sınıf sbs soruları ve cevapları yayınlandı. 7.sınıf ve 8.sınıf sbs A ve B kitapçığı cevap anahtarlarını yukarıda ki linkten kolayca ulaşabilir ve 2011 sbs sınav sorularını foto galeri olarak görebilirsiniz.
İlköğretim 8. sınıf öğrencileri için düzenlenen Seviye Belirleme Sınavı (SBS)’ye 1 milyon 70 bin 148 öğrenci girdi. Öğrenciler, sınav soru ve cevaplarına Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinden ulaştılar.

SBS, tüm il merkezleri ile başvuru sayısına göre gerekli görülen bazı ilçe merkezlerinde, yurt dışında ise Lefkoşa, Trablus, Riyad, Medine, Cidde, Tebük, Kuveyt, Aşkabat, Taşkent, Bakü ve Bişkek’te yapılıyor.SBS yurt içi ve yurt dışı tüm sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle 10.00’da başladı.Sınava giren 1 milyon 70 bin 148 ilköğretim 8. sınıf öğrencisine 100 soru yöneltilecek ve 120 dakika süre verildi.
SBS’de özellikle Türkçe ve sosyal bilgiler sorularının geçen yıllara oranla daha zor olduğunu belirten eğitimciler “Tam puan alanların sayısı 50’yi geçmez” görüşünde.

Anadolu liseleri ve kolejlere giriş için düzenlenen Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) ikinci ayağı dün yapıldı. İlköğretim 7. sınıf öğrencileri, son kez SBS’ye girdi. İlköğretim 7. sınıf SBS ‘ye 1 milyon 97 bin 503 öğrenci girdi. Sınavda öğrenciler 110 dakika içersinde 90 soruyu cevapladı. Sınav sonuçları, 5 Ağustos’ta açıklanacak.

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’na (PYBS) başvuran ilköğretim 7. sınıf öğrencileri, ayrı bir sınava girmediği için bu alandaki puanları da SBS sonucuna göre hesaplanacak. Uğur Dershaneleri ve Bilfen Okulları öğretmenleri, sınav sorularının geçtiğimiz yıla benzediğini ancak Türkçe ve sosyal bilgiler sorularının zorluk derecesinin daha yüksek olduğunu açıkladı. Bir yıl önce 600 civarında tam puan alan öğrenci olduğunu belirten öğretmenler, bu yıl bu sayının 50’yi geçmeyeceğini dile getirdi. Eğitimciler, bu durumun öğrencilerin başarı sıralamasını etkileyeceğini, aynı puan alan öğrenciler açısından iyi olacağını açıkladı. Öğretmenler ders bazında soruları şöyle değerlendirdi:

TÜRKÇE: Sorular, geçen yıla göre daha özenli hazırlanmış. Tartışmaya yol açan bir soru yok. Geçen yıl olduğu gibi “okuma” kazanımlarına dayalı yorum soruları, eleyici soru. Bilgiye dayanan “yazma ve dil bilgisi” soruları da eleyici sorulardan seçilmiş.

MATEMATİK: Öğrenciler içerik olarak 7.sınıf müfredatını büyük oranda kapsayan bir matematik testi ile karşılaştı. Geçmiş iki yıl boyunca hiç soru gelmeyen Merkezi Eğilim ve Yayılma Ölçüleri, Sütun Grafikleri ve Türk Bayrağı konularından soru yöneltildi. Sorular geçen yıllara göre daha çok işlem gerektiren çözümlere sahipti.

FEN VE TEKNOLOJİ: Fen sorularının tamamen doğru yanıtlanabilmesi için öğrencinin bilgi düzeyinin yüksek olması gerekir. Sorular sadece yorum içerikli olmayıp bilgiyi yorumda kullanabilme gücünü ölçmektedir. Bu nedenle orta seviyedeki öğrenciler için zor bir sınav oldu.

SOSYAL BİLGİLER: Önceki yıllarda karşımıza çıkan uzun paragraflı yorum soruları bu sınavda yok. Ortak mirası koruma yolları ile ilgili sorulan Zeugma Antik Kenti hakkındaki soru, öğrencileri çelişkiye düşüren ayırt edici bir soru olarak sorulmuş. Seçmeli Din Kültürü sorularının diğer yıllara oranla daha zor olduğu söylenebilir.
İNGİLİZCE: Sorular müfredata uygun. Gramer ve kelime ağırlıklı olmayıp okuduğunu anlama odaklı hazırlanmış. Öğrencilerin günlük konuşma dili bilgisi ölçülmüş. Pratik dil kullanımı ön plana alınmış. B kitapçığı 7. soru eleyici soru olarak düşünülebilir. Sorular yıl içerisinde uygulanan SBS sorularları ile paralel.

Sınav sonuçları 5 Ağustos’ta www.meb.gov.tr adresinden açıklanacak.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

3 Yorum yapılmış " SBS 2011 soru ve cevapları (7.sınıf ve 8.sınıf) Yayınlandı "

  1. hjjhljj dedi ki:

    ne biçim bi sit e kardeşim aradığımı bulamıyorum

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap