Buradasınız : Ana Sayfa //Spor//Scuba Diving Nedir ?

Scuba Diving Nedir ?

Scuba Diving Nedir ?

İnsanoğlunun  nefesini tutup suya ilk kez ne zaman daldığı bilinmemekle birlikte profesyonel  dalgıçlığın başlangıcı zamanımızdan 5000 yıl öncelerine uzanmaktadır.Asurlar’dan  kalma duvar yazıtlarında rastlanılan dalgıç motifleri, sualtı dünyasına olan  ilginin ne kadar uzun zamandan beri süregeldiğinin bir  göstergesidir.Bu  dalışlarda inci, sünger, mercan gibi ticari değeri yüksek mallar çıkarılırdı.  1942 yılında Jacques Cousteau ve Emile Gagnan’ın geliştirdikleri bir soluk alma  aracı (regülatör),ile sualtına indirdikleri basınçlı hava dolu bir tüp,  sualtında soluyabilmeyi ve ilk kez yüzeye bağlı kalmadan sualtında özgürce  dolaşabilme olanağını sağlamıştır.SCUBA  (Self Contained Underwater Breathing Apparatus),adıyla anılan bu buluş sayesinde,dalış hızla yayılan  bir spor haline gelmiştir.

Scuba Diving  yada  Aletli Dalış

Maviliklere daldığınızda, suyun üstündeki herşey geride kalacak… Sıkıntılar, üzüntüler, problemler hepsi uçup gidecek. Yalnızca siz ve çevrenizi saran sualtı dünyasının rengarenk sakinleri kalacak geriye. Hepimiz, bir kerede olsa palet, maske ve şnorkel takımlarına şöyle bir göz atıp suyun altını incelemeye çalışmışızdır kimi zaman, tabii nefesimiz yettiğince. Bu yolla, sualtında saklı güzelliklerin ince detaylarını da yakalamış olabiliriz ama, o büyüleyici atmosferi derinlemesine hissedebilmenin yanlızca belgesellerde gördüğümüz inanılmaz canlılarla tanışabilmenin yolu tüplü dalıştan, SCUBA‘ dan geçiyor. Günümüzde bu, modern teknoloji ürünü dalış ekipmanlarıyla hem çok kolay, hem de son derece güvenli. Scuba dalışı için iki şart var; birincisi iyi bir eğitim, ikincisi ise kurallara harfiyen uymak…Türkiye’de her geçen gün daha da popüler olan Scuba‘nın eğitimini veren birçok kuruluş bulmak mümkün ( Dalış kulüpleri, özel dalış merkezleri, üniversite kulüpleri vb.). Şimdi yapmanız gereken, bunlardan birini seçmek ve hemen sualtı serüvenine doğru yola çıkmak…

Karar verdiniz, artık sonsuz mavilikleri keşfetmeniz an meselesi. Hayal etmek bile heyecan verebilir. Artık kimbilir hangi denizlerin, okyanusların gizemli derinliklerinde daha önce hiç görmediğiniz güzellikler sizi karşılayacak ? Tabii eğitiminizi tamamlayıp, tam bir balıkadam olduktan sonra !… Eğitim deyince aklınıza öyle seneler sürecek ağır bir eğitim gelmesin. Yaklaşık bir haftalık bir kurstan sonra başarılı olursanız dalış brövenizi alabileceksiniz. Scuba eğitimi veren kuruluşlar listesinde de görebileceğiniz gibi, ister yaşadığınız şehirde, isterseniz yaz tatili için gittiğiniz yörelerde geçerli olan BSK, BSAC,CMAS, PADI, NAUI vb. sertifikalarını veren bir dalış merkezi bulmak mümkün.

Etiketler: , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap