Buradasınız : Ana Sayfa //Merak Edilen Sorular//Sucuk Kurutma

Sucuk Kurutma

Sucuk Kurutma ve Saklama Yöntemleri

Kurban bayramı sonrası etlerini değerlendirmek isteyenlerin yaygın olarak tercih ettiği sucuk yaptırma sonrası, sucukları nasıl kurutacağım sorunu ilk karşılaşılan soruna dönüşü verir. Öncelikle sucuk yapım formülünü bilirsek sucukları kurutma ve saklamada başarılı olabiliriz. Bilindiği gibi hazırlanan sucuk harcı bağırsak içine doldurulur, bağırsak yarı geçirgen yapısı sayesinde suyu dışarıya yavaş ve kontrollü bir şekilde atarken baharatlar da eti bir nevi pişirip kurutur, bakterilenip çürümesini engeller. Bu şekilde sucuk uzun süre saklanabilir hale gelir. Sucukların en iyi kurutulması asılmasıyla olur (asmak bağırsak ve sucuğun herhangi bir yere temas etmesini engeller; ayrıca yarı geçirgen bağırsağın nüfuz ettiği yüzeyin tadını ve nemini almasına engel olur). Sucuğun iple bağlanması gereklidir. Karanlık ve kuytu bir yere asılan sucuklar(serin ve nem, ışık almayan bir yer) sorunsuz kuruyacaktır. Sucuklarınızı kesinlikle güneş altında kurutmayı denemeyiniz, zira başarılı olamayacaksınız :=) Kurutma için uygun ortama sahip olamayanalrın en çok tercih yöntemlerin başında sucuk hemen kullanılacaksa buzdolabında, yoksa derin dondurucuda saklamak oluyor.
Bu arada diğer bir püf noktası da (sucuğun içindeki  yağının yumuşaklığını korumasını sağlaması nedeniyle) kullanacağınız kıymada yüzde 40 oranında yağ bulunmalı ki kurutulmaya asılan sucuk suyunu çektikçe odun gibi sert olmasın.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir konu; sucuğun içinde hiç hava kalmaması, aksi takdirde sucuk bozulur. Bunu engellemek için bir iğne ucuyla kabarık yerden patlatıp havasını alın.

Sucuk Kurutma yöntemleri

Sucuk Kurutma

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap