Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Suriye Türk Sınırıyla İlgili Nasıl Bir Karar Verdi?

Suriye Türk Sınırıyla İlgili Nasıl Bir Karar Verdi?

Suriye  Türkiye Sınırda Askeri hareketlerini sınırlandırdı

Suriye’nin jetimizi düşürmesinin ardından olabilecek her türlü ihlali tehdit olarak algılayacak Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurları Suriye’ye ait ihlal yapan her hedefi vuracağını ve yeni angajman anlayışının Şam yönetimine  30 Haziran ve 1 Temmuz’da Suriye helikopterlerinin sınıra yaklaşması üzerine bölgede devriye uçuşları yaparak sınırı sıkı takip almasıyla ve sınırda alarm seviyesine yakın tedbirleri devreye sokmasıyla gösterdi.

Şam Yönetimi bu gelişmeler üzerine, Suriye ordusuna Türkiye sınırına havadan 5, karadan da 10 milden fazla yaklaşmama emri verdiği öğrenildi. Şam yönetiminin bu kararı Ankara’daki yetkili kaynaklara da iletildi. Ancak, Şam’ın bu adımı Suriye’ye sıfır tolerans kararı alan Ankara’yı yumuşatmadı. Türk ordusu, sınırda teyakkuzda kalmaya devam edecek.

SINIRDA SIKI TAKİP Sürecek

Suriye’nin sınıra yakın  uçuşlarda sınır ihlali yapmamasına rağmen sıkı takip edilmesi ve her an müdahale edilebileceğinin gösterilmesi üzerine ve Suriye sınırından gelecek herhangi bir askeri tehdide karşı Ankara’nın vur emri kararı alması, Esed’in ordusunu korkuttu. Şam’a uygulanan yeni askeri angajman kuralları çerçevesinde Suriye ordusu da geri adım atmış oldu.

Esed'den askerlerine Türkiye emri

Esed’den askerlerine Türkiye emri

 

 

Etiketler: , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap