Buradasınız : Ana Sayfa //Eğitim//Süt içmeyen Öğrenci kalmasın : Okul Sütü Projesi

Süt içmeyen Öğrenci kalmasın : Okul Sütü Projesi

Bir dönem Maliye Bakanlığı ile çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı fakat rafa kaldırılan süt dağıtımı projesinde son viraja girildi.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “süt içmeyen çocuk kalmasın” talimatıyla da  “Okul Sütü Projesi”nde çalışmalar hızlandı.

2012’nin ikinci yarısından itibaren başlatılacak çalışma ile ilköğretim okullarında okuyan öğrencilere bedava günlük süt dağıtılacak. Süt arzının fazla olduğu dönemde süt tozu üretimine verilen teşvikin ardından, bir destek de okul sütü uygulaması ile gündeme gelecek. Böylece 11 milyon öğrenciye her sabah bedava ‘okul sütü’  verilmesi planlanıyor.

Süt üretiminin fazla olduğu dönemlerde toplanacak sütler, dökülmek yerine öğrencilere bedava dağıtılacak. Türkiye genelindeki tüm ilköğretim okullarında uygulanacak “Okul Sütü Projesi”nin 2012’nin ikinci yarısı, yani sömestr tatili sonrası başlatılması planlanırken, üç Bakanlığın ortaklaşa yürüttüğü proje ile ilgili yönetmeliğin de Başbakanlığa gönderildiği bilgisi edinildi. Özellikle gelir seviyesi düşük ailelerin çocuklarını hedef alan “Okul Sütü Projesi” anasınıfları da dahil tüm ilköğretim okullarında okuyan yaklaşık 11 milyon öğrenciyi kapsıyor. Bedava sütün ilgili bakanlıkların belirleyeceği günlerde okullara dağıtılması planlanıyor.11 milyon öğrenciye her sabah 'okul sütü'
.

Etiketler: , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap