Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//T-129 ( ATAK ) Helikopteri İlk Uçuşunu Başarıyla Yaptı

T-129 ( ATAK ) Helikopteri İlk Uçuşunu Başarıyla Yaptı

İlk Uçuş atak  t-129  T-129 ( ATAK ) Havalandı

 ATAK Helikopter Programı, Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın Taarruz/Taktik Keşif Helikopteri ihtiyacını yüksek teknolojiye sahip özgün aviyonik ekipmanların da entegre edileceği  T-129 helikopterleri ile karşılamak için başlatılmıştı. Program kapsamında, T129 helikopteri, kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda özgünleştirilen   ilk T-129 helikopterinin 1. Prototipinin ilk uçuşu bugün başarıyla gerçekleştirildi.17.08.2011

T-129 Test Uçuşu Yaptı 

TUSAŞ’tan yapılan yazılı açıklamada, T-129 ”P6” prototipinin ilkuçuşunun, TUSAŞ test pilotları tarafından, TUSAŞ’ın Akıncı’daki tesislerinde planlanan zamanında ve başarıyla gerçekleştirildiği belirtildi.

Sabah saat 05.30’da havalanan helikopter, 90 dakika havada kalarak gerekli tüm testleri başarıyla tamamladı.

TUSAŞ Test Pilotları Adnan Meral ile Gökhan Korkmaztürk, testten sonra, ”Çok başarılı bir test uçuşu gerçekleştirdik” tespitinde bulundular.

TUSAŞ’ta üretimi tamamlanan P6 prototipinin ilk uçuşu, ATAK Programı’nın önemli mihenk taşları arasında yer alıyor. TUSAŞ’ta üretilecek olan üç adet prototipin ilki olan P6 prototipi TUSAŞ’ın ulaştığı teknolojik seviyeyi göstermek açısından önem taşıyor.

TUSAŞ’ta, bin 500’ü mühendis olmak üzere yaklaşık 4 bin deneyimli personel çalışıyor.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 Yorum yapılmış " T-129 ( ATAK ) Helikopteri İlk Uçuşunu Başarıyla Yaptı "

  1. muhammed dedi ki:

    işte TÜRKİYEM artık yeter kardeşim türkiye amerikanın eline mi kaldı adamlarla ortak olarak f-50 savaş uçağı yaptık ama adamlar uçakların şifresini vermiyo 1 miyar daha ver verim diyo olur mu öyle şey canım İŞTE TÜRKİYE SIRA SAVAŞ UÇAĞINDA

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap