Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Tahir Canan Kimdir?

Tahir Canan Kimdir?

12 Eylül 1980’de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçekleştirdiği darbe sonrası tutuklanıp cezaevine konulan birçok kişiden biri olan Tahir Canan, diğer mahkumların çeşitli nedenlerle cezaevinden çıkmasına rağmen mahkum olarak cezaevinde kalmaya devam etti. Tam 32,5 yıl cezaevinde kalan Tahir Canan, bu konuda Türkiye’deki rekorun zorunlu sahibi olmuş oldu. Tahir Canan 4.Yargı Paketi kapsamında cezaevinden çıkartılacak. Tahir Canan Kimdir? Yazımızın devamında…

Tahir Canan Kimdir?

Tahir Canan, 1978’de Antep’te oturdukları mahallede sağ görüşlü iki kişinin öldürülmesi üzerine gözaltına alındı. İşlenen cinayetleri üstlenmesi için kendisine işkence yapıldığını belirten Canan, kendisine yüklenmek istenen suçlamayı kabul etmedi. Söz konusu suçlamayı başka örgütten kişilerin üstlendiğini ve o kişilerin cezaevine konulduğunu belirten Tahir Canan buna rağmen 36 yıla mahkum edildi.

1991’DE TAHLİYE, 93’TE YENİDEN HAPİS
Tahir Canan, 12 yılı aşkın süre cezaevinde yattıktan sonra 1991’de çıkarılan “Şartlı Tahliye Yasası” ile birlikte serbest bırakıldı. 1993 yılında akraba ziyaretine gittiği Malatya’da yeniden gözaltına alınıp tutuklandı. TDKP örgüt üyeliğinden 12,5 yıl daha ceza aldı. Üstelik şartlı salıverme yasası ile tahliye olduğu infazı yandı ve tekrar 36 yıllık cezaya çarptırıldı.

Etiketler: , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap