Buradasınız : Ana Sayfa //Ekonomi Haberleri//Tamamlayıcı Emeklilik Nedir?

Tamamlayıcı Emeklilik Nedir?

Tamamlayıcı Emekli Olmanın Şartları

Çalışanların en büyük hayali olan ve umutla bekledikleri emeklilik için ülkemizde sık sık değişiklikler yapılmakta kamudan emekli olamayanlar için, bireysel emeklilik sistemleri alternatif önerilmekteydi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in katıldığı bir televizyon programında ilk kez gündeme getirdiği Tamamlayıcı Emeklilik ifadesi ile hem çalışanların hemde emekli olanların ikinci bir maaşı olacak açıklaması dikkatleri çektiği kadar acaba Tamamlayıcı Emeklilik nasıl olacak sorusunun detaylarını da akıllara getirdi.

Hükümetin Tamamlayıcı Emeklilik hakkında ayrıntılar üzerinde çalıştığını belirten Bakan Faruk Çelik: ”Programdaki ifadeyle emekli olunduğunda olabilecek gelir kayıplarını azaltmak amacıyla tamamlayıcı  sistemini kurup yaygınlaşmasını sağlayacağız deniyor. Burada ne öngörüyorsunuz?” sorusuna “Üç çeşit emeklilik var. Birisi kamu emekliliği. Bir diğeri tamamlayıcı emeklilik olarak bir prim ödüyor çalışan ve emekli maaşları normal maaşın altında şu anda ve bu ödediği prim ile ikinci bir emekli maaşı kazanmasına tamamlayıcı emeklilik diyoruz. Bir tasarruf aracı olacak bu tamamlayıcı . Çalışanlarımızın da ikinci bir maaş olarak yansımış olacak. Üçüncü emeklilikte Bireysel emeklilik o da Türkiye‘de olan bir düzenlemedir.” şeklinde konuştu.

Tamamlayıcı Emeklili Nasıl Olunur?

Sadece çalışan tarafında mı ödenecek ilave prim yoksa işvereninde bir katkısı olacak mı?” sorusunu ise Bakan Faruk Çelik ” işveren boyutuyla konu ele alınmıyor aynı zamanda devletinde katkısı olacak bireysel emeklilik gibi. Çalışmalarımızı hızlı bir biçimde tamamlayıp vatandaşlarımızın  ek gelir ele etme imkanını sağlamış olacağız.” şeklinde cevapladı.

tamamlayıcı emeklilik

tamamlayıcı emeklilik

Etiketler: , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap