Buradasınız : Ana Sayfa //Lüzumlu Bilgiler//Taze Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Taze Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Bayat Yumurta Nasıl Anlaşılır?

İnsan sağlığı açısından yediği ve içtiği şeylerin taze olması çok önemlidir. Özellikle yaz günlerinde bir çok ürün tazeliğini yitirerek bozulmaya yüz tutabilir. Birde ürünlerin artık fabrikasyon yöntemlerle marketlerde sunulması da uzun bekleme süreleri ve dolayısıyla taze ürüne ulaşımı etkilemektedir. Ama pratik bazı bilgilerle sık tükettiğimiz yumurta için yumurtanın taze olup olmadığını kolayca anlayabiliriz. Tabi birde organik ürün sattığını söyleyenlerin (taze köy yumurtası) ne kadar doğru söylediğini ölçebilirsiniz. Yapmanız gereken yumurtayı yüzebileceği derinlikte  tamamen su dolu bir kaba koymak. Yumurta tazelik testi sonuçlar resimde mevcut (Yumurta suyun içinde yatay durumda kalırsa taze, yarı yatay durumda kalırsa 7-10 günlük, dik yüzüyorsa bayat demektir.)

Eğer yumurtayı kırmışsanız, yumurtanın taze mi bayat mı olduğunu anlamanın diğer bir yolu da sarısı ve akışkanlığına bakmaktır. Taze yumurta kırıldığında sarısı dağılmaz ve bombeli bir şekilde kalır. Rengi parlak sarıdır ve yumurtanın akışkanlığı yerindedir. Bayat yumurta kırıldığında ise sarısı yassılaşır ya da dağılır. Yumurtanın akışkanlığı da azalmıştır.

Köy Yumurtası Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle köy yumurtası market yumurtaları gibi tek renk ve büyüklükte olmaz. Köy yumurtası değişik renk ve büyüklüklerde olur, tek tip olmaz. Ayrıca işlenmediğinden üzerinde tavuğun pisliği bir şekilde bulaşmış olarak görülür. Köy yumurtası kırıldığında sarı rengin son derece canlı olduğunu görürsünüz, horozun döllediği bir yumurta ise de içinde siyah bir noktada gözlemlenebilir.

Taze Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Taze Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Etiketler: , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap