Buradasınız : Ana Sayfa //Spor//TFF Yeni 58.Madde Nedir?

TFF Yeni 58.Madde Nedir?

Şike ve teşvik primi konusu, futbolun gündemini aylardır meşgul ediyor. Açılan davadan dolayı birçok kulüp yöneticisi ve futbolcu halen cezaevinde yatıyor. Tüm bunlar yaşanırken ortaya bir 58.madde ve bu maddenin değişmesi ile ilgili bir önerge teklifi atıldı. Bu durum üzerine TFF Olağanüstü Genel Kurulu bugün Ankara’da toplandı. Toplantıda Süper Lig başta olmak üzere Bank Asya 1.Lig, 2.Lig ve 3.Lig kulüplerinden temsilciler hazır bulunuyordu. Amaç 58. maddenin bir seferliğine uygulanmamasına dair oylama yapılması ve şike davası hakkında kararların açıklanmasıydı. 58. maddenin değişmesi için oylama yapıldı ve değiştirme talebi oy birliği ile reddedildi. Peki günlerdir futbol gündemini meşgul eden 58. madde nedir? Yazımızın devamında 58. maddenin tamamını bulabilirsiniz.

58. madde nedir?

58. madde nedir?

Yeni 58.Madde

İşte yeni 58. Madde

‘Şike’ye teşebbüs halinde bile ligden düşürme cezası kaldırıldı.

Teşebbüs halinde verilecek ceza en fazla puan silme ve disiplin cezası olacak. Demirören, ‘Şike girişimlerinin teşebbüs halinde kaldığını’ açıklaması ilgili kulüplere en fazla puan silme cezasının geleceğini işaret ediyor.

Türk Futbol Federasyonu’nun Futbol Disiplin Talimatı’nın şike soruşturmasına dayanak oluşturan 58. Maddesi değiştirildi.

Eski teşebbüs halinde bile ligden düşürülmesi cezası getiren madde değiştirildi.

Yeni uygulamada teşebbüs halinde ligden düşürülme yerine disiplin ve puan silme cezaları öngörülüyor.

Yıldırım Demirören’in açıklamaya başladığı sırada yürürlüğe giren yeni madde şöyle:

MADDE 58 – MÜSABAKA SONUCUNU ETKİLEME

(1) Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek yasaktır. Teşvik primi verilmesi de bu kapsamdadır.

a) Yukarıda belirtilen ihlalleri gerçekleştiren kişilere sürekli hak mahrumiyeti cezası verilir,

b) Yukarıda belirtilen ihlallerin kulüp yöneticileri tarafından gerçekleştirilmiş olması durumunda ilgili kulüplere bir alt lige düşürme cezası verilir.

c) İhlalde sorumluluğu bulunan kişilere ayrıca para cezası verilebilir.

(2) 1. fıkrada belirtilen ihlallere teşebbüs etmek yasaktır.

a) Teşebbüs halinde, ilgili kişilere 1 yıldan 3 yıla kadar müsabakadan men veya hak mahrumiyeti cezası verilir.

b) Teşebbüs halinde ilgili kişinin yöneticisi olduğu kulübe bu talimatta öngörülen disiplin cezaları uygulanabilir. Ağır ihlal hallerinde kulübe en az 12 puan indirme cezası verilir. İhlalin ağırlığı kurul tarafından somut olayın niteliğine göre serbestçe karar verilir ancak eylemin ilgili yöneticinin kendisinin veya üçüncü kişilerin bahis oyunlarından menfaat elde etmesi amacına matuf olduğunun tespit edilmesi halinde ihlal, mutlaka ağır ihlal kabuledilir.

(3) İhlal veya ihlale teşebbüsün hakemler tarafından meydana getirilmesi halinde sürekli hak mahrumiyeti cezası verilir.

Eski 58.Madde

(1) Üyeler, tarafsızlıklarından ciddi şüpheyi gerektirecek haklı sebeplerin varlığı halinde ilgili dosyaya ilişkin olarak kuruldan derhal çekilmek zorundadır. Özellikle aşağıda belirtilen hallerde üyenin tarafsızlığından ciddi şüpheyi gerektirecek haklı sebebin var olduğu kabul edilir:

a) Disiplin dosyası ile doğrudan veya dolaylı olarak, kişisel ya da bir tüzel kişinin organı olarak ilgili ise,

b) Disiplin dosyası, üyesi bulunduğu ya da kurullarında görev aldığı bir kulüple ilgili ise,

c) Disiplin dosyası tarafları ile arasında üçüncü dereceye kadar (bu derece dahil olmak üzere) kan veya kayın hısımlığı söz konusu ise,

d) Disiplin dosyası tarafları veya temsilcileri ile arasında maddi menfaat birliği veya yakın ilişki söz konusu ise.

(2) Bir üyenin tarafsızlığı hakkında ciddi şüpheyi gerektirecek haklı bir sebebin varlığı halinde ilgili üye durumu derhal Disiplin Kurulu Başkanı’na bildirir.

(3) Bir üyenin tarafsızlığı hakkında ciddi şüpheyi gerektirecek haklı sebebin varlığı disiplin dosyasının taraflarınca da iddia edilebilir. Bu halde ilgili, durumu öğrendiği tarihten itibaren beş gün içinde Disiplin Kurulu’na yazılı ve gerekçeli olarak bildirmek zorundadır.

(4) Böyle bir itiraz durumunda Disiplin Kurulu, itiraz edilen üyenin yokluğunda toplanarak itirazı karara bağlar. Bu karara karsı ancak Disiplin Kurulu’nun disiplin dosyasına ilişkin nihai kararı ile birlikte Tahkim Kurulu’na başvurmak mümkündür.

Etiketler: ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap