Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//THY Personeli Grevde! 29 Mayıs 2012

THY Personeli Grevde! 29 Mayıs 2012

Türk Hava Yolları‘nda görevli birçok personel, bugün mecliste görüleceği söylenen “havacılık sektöründe grev ve lokavt yapılmamasını öngören kanun teklifi“ni protesto etmek amacıyla iş bırakma eylemi yapıyor. Bahsi geçen kanun teklifi AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk tarafından Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Kanunun teklifinin bugün mecliste görüşleceğini öğrenen birçok kabin memuru dün gece saatlerinden itibaren Atatürk Hava Limanı’nda toplanarak greve başladı. THY uçaklarının bakım ve onarım işlerinden sorumlu THY Teknik AŞ çalışanları da kabin memurlarına destek vermek amacıyla iş bırakma eylemine katıldı. THY grevi sosyal paylaşım sitesi twitter’da en çok konuşulanlar (trending topics) arasına #THYGrevde etiketi ile birinci sırada yer aldı. Haberin ayrıntılarını yazının devamında bulabilirsiniz.

THY Grev

THY Grev

THY Grevde

Eylemin bugün gece yarısına kadar devam etmesi bekleniyor. THY yetkilileri, yolcuların havalimanına gelmeden önce 444 0 849 numaralı çağrı merkezini aramalarını istedi.

104 seferin iptal olduğunu açıklayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, THY’deki iş bırakma eylemiyle ilgili yaşanan sorun vatandaşı perişan edecek noktaya geldiğinde, gerekli adımları atmaktan geri durmayacaklarını belirterek, ”Bizim için vatandaşın rahatlığı, hizmete erişmesi her şeyin önünde gelir” dedi.

THY’de iş bırakma eylemiyle ilgili basın mensuplarının sorusu üzerine Yıldırım, bu konunun çok yeni olduğunu, dolayısıyla şu anda bu konuda detay vermesinin mümkün olmadığını söyledi.

”Ama şu ana kadar 104 seferin iptal olduğunu biliyoruz” diyen Yıldırım, diğer havayolu şirketleriyle ilgili herhangi bir sorunun olmadığını, sadece THY seferlerinde bu olaydan dolayı aksama olduğunu bildirdi.

Sorunun kısa sürede giderilmesi temennisinde bulunan Yıldırım, ”Grev yapmak bir hak arama olmakla beraber en son olarak başvurulacak yöntem olmalı. Bu konunun yasal altyapısı tamam mıdır? Değil midir? Onu araştırmamız lazım. Bildiğim kadarıyla grev süreci şimdi başlamamalı, bu biraz fiili bir durum. İşi bırakma da aynı sonucu doğurur, o bakımdan burada hukuki bir sorun ortaya çıkacağı muhakkak” diye konuştu.

Yolcuların ve vatandaşların mağdur olmaması konusuyla ilgilendiklerini dile getiren Yıldırım, ”Elimizdeki gücü, yetkimizi insanları mağdur ve perişan etmek yönünde kullanırsak bu hiç de insani bir davranış olmaz. O bakımdan bir an önce bu sorunun sona ermesini bekliyoruz” dedi.

THY’nin özel bir kuruluş olduğunu, dolayısıyla THY ile sendika arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin içinde olmadıklarını ifade eden Yıldırım, ”Olmamız da gerekmiyor. Ama bu sorun artık vatandaşı perişan edecek noktaya giderse, kısa sürede çözülmezse bir şekilde önlem almak için gerekli adımları atmaktan geri durmayız. Bizim için vatandaşın rahatlığı, hizmete erişmesi her şeyin önünde gelir” diye konuştu.

THY’nin internet sitesine yönelik düzenlenen siber saldırı ile ilgili soruya Yıldırım, ”Bu olay da çok yeni, henüz altyapıyı tahrip edecek, kullanılmaz hale getirecek sonuç doğurmuş değil, ilgili internet servis sağlayıcı kuruluş gerekli önlemleri aldı. Üzerinde çalışıyorlar, koruyucu önlem alıyorlar şu anda iş bırakma eyleminden daha etkin bir sonuç doğurmamıştır” cevabını verdi.

THY, EYLEMCİ ÇALIŞANLARINI İŞTEN ÇIKARTIYOR

Türk Hava Yolları grev kararını duyar duymaz çalışanlara bir mesaj göndererek kanunların tanıdığı yetkiye dayanarak işten çıkaracağı uyarısını yapmıştı.

AirportHaber’e konuşan bir THY yetkilisi “Kanunsuz eylem yaparak greve katılan personelin ilk grubu bildirimsiz olarak iş sözleşmeleri feshedildi” dedi. Yetkili iş akitlerinin feshedildiğini telefonla bildirdiklerini söyledi.

HAVA-İŞ: TOPLU SÖZLEŞMELER ENGELLENİYOR”

Atatürk Havalimanı Geliş Katında bir basın açıklaması yapan Hava-İş Sendikası Teşkilatlanma Sekreteri Kaya Sayın, grev yasağının aniden gündeme ve hızla meclisten geçirildiğini belirterek, Türk Hava Yolları’na da yüklendi. THY’nin çalışanların haklarıyla oynadığını ileri süren Sayın, “THY A.O da 23 Dönem Toplu iş sözleşmesi işverence 18 aydır, THY Teknik A.Ş sözleşmesi 12 aydır engellenmektedir. 14 bin çalışan, aileleri ile birlikte 50 bin kişinin hakları ile oynanması büyük bir haksızlıktır. THY’de grev kararı aşamasına gelmiş bu uyuşmazlıkta işveren sendikanın hiçbir talibini kabul etmediği, yıllardır uygulanan kazanılmış hakları da ortadan kaldıracak teklifler getirmiştir. THY A.O yönetimi, plansız büyüme ve personelin bu şirketi ayakta tutan en önemli değer olduğu gerçeğini hiçe sayarak oluşturduğu tehdit, ceza, işten çıkarma, kuralların çiğnenmesine yönelik baskılar şirketi yönetmeye çalışmaktadır” diye konuştu.

Etiketler: , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap