Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//THY’den 260 THY Teknik AŞ’den 45 kişi işten çıkarıldı!

THY’den 260 THY Teknik AŞ’den 45 kişi işten çıkarıldı!

Türk Hava Yolları çalışanlarına grev yasağı getiren yasanın mecliste görüşülmemesi ve kabul edilmemesi için 1 günlük greve giden THY’den 260THY Teknik AŞ’den 45 çalışanın iş akdi fesh edildi. 1 günlük grev yasa teklifinin o gün mecliste görüşülmesine engel oldu ancak ertesi gün meclise sunulmasına ve kabul edilmesine engel olamadı. Dolayısıyla işten çıkartılan 305 kişi, sadece seslerini duyurmakla kaldı.

THY Grev Yasağı Yasası Kabul Edildi

THY Grev Yasağı Yasası Kabul Edildi

Demokratik ülkelerde tüm kurumlarda çalışanların grev hakkı olması gerekirken, bazı kurum ve kuruluşlarda çalışanları bu haktan mahrum etmenin kimlere hizmet ettiğinin mantıklı bir açıklamasını yapabilen varsa bize de anlatsın. Haklı olarak seslerini duyurmak isteyenleri anlayabilmek için kendinizin ya da yakınlarınızdan birinin bu işin içinde olması gerekiyor. Konu hakkında bilgisi olmayan kişiler, “Havacılıkta çalışanlar dünyanın maaşını alıyor, rahat rahat çalışıyorlar, hala neyin kavgasını yapıyorlar?” gibi bilinçsiz cümlelerle yorum yapıyorlar. Hostes ya da resmi adıyla Kabin Memuru‘nun sadece aldığı maaş düşünülerek yorum yapılıyor. O insanın gecesi gündüzü var mı? Aile hayatı ne durumda? Sevdikleriyle ne sıklıkla görüşebiliyor? Bu sorulara, kendinizi onların yerine koyarak cevap vermeye çalışın.

Meclisten geçen ve havacılık çalışanlarının grev hakkını elinden alan yasa tasarısının ne anlama geldiğini, düşünemeyenler için söyleyelim; bu insanlara yöneticileri tarafından keyfe göre görevler verilebilecek, çalışma saatleri için hiçbir hak iddia edemeyecekler, herhangi bir konuda seslerini çıkartmak istediklerinde kapı gösterilecek, bir telefon mesajı ile işlerine son verilebilecek, aldıkları maaşlar yöneticilerinin istedikleri oranda değiştirilebilecek. Daha bunun gibi birçok madde sayılabilir.

Grev hakkı olan hiçbir çalışan durup dururken grev yapmaz, canı çalışmak istemediğinde milleti toplayıp iş bırakmaz! Eğer bir çalışan grev yapıyorsa, gerçekten haksızlığa uğradığı için grev yapıyordur. Yoksa işten çıkartılan 305 kişi gibi işinden olmayı göze alarak sesini duyurmaya çalışmaz!

Etiketler: , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap