Buradasınız : Ana Sayfa //Biyografiler//Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Metin Feyzioğlu Kimdir?

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Metin Feyzioğlu Kimdir?

Cumhurbaşkanı Adayı Metin Feyzioğlu Kim?

Yerel seçimler ve genel seçimlerin hızla yaklaştığı Türkiyemiz de bu seçimler kadar Cumhurbaşkanı adayları ve kimin seçileceği de merak konusu. Hızla ısınan Ortadoğu kazanın hem yanında bulunan ülkemizde dış politika ve bu oplitikaya yön verilmesi önümüzde ki yıllara etkileyecek. Bu ortamda tansiyon hızla yükselirken süpriz bir Cumhurbaşkanı aday adayı ismi gündeme geldi. Bu isim Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Metin Feyzioğlu olarak ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in de katıldığı açılış töreninde konuşan TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Türkiye gündemine dair çok sayıda konuda sert eleştirilerde bulunmuştur.

 Prof. Metin Feyzioğlu Biyografisi

Metin Feyzioğlu (Doğum tarihi: 7 Temmuz 1969,Doğum yeri: Kızıltoprak, Kadıköy, İstanbul), Türk ceza hukuku profesörü.

Prof.Dr. Turhan Feyzioğlu ve Leyla (Cıngıllıoğlu) Feyzioğlu’nun kızı Saide (Feyzioğlu) Buçukoğlu (1950-1969) ile Mehmet Buçukoğlu (1945-2000) çiftinin tek çocuğudur. Annesi doğum sırasında vefat edince, dedesi ve anneannesi tarafından evlat edinilmiştir. 1986 yılında TED Ankara Koleji’nden, 1990 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. 1992 yılında Kamu Hukuku yüksek lisansını tamamlamıştır. Kamu Hukuku alanında 1995 yılında doktor ünvanını almıştır. 1996 yılında mezun olduğu fakülteye Ceza Hukuku alanında Yardımcı Doçent olarak atanmıştır. Columbia Üniversitesi’nde Hukuk İngilizcesi sertifikasını almıştır. 2000 yılında Doçent, 2005 yılında Profesör olmuştur. 2007 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı olmuş ve bu görevi bir yıl sürdürmüştür. 1991 yılından beri kayıtlı olduğu Ankara Barosu’nun, 10 Ekim 2010 tarihinde başkanlığına seçilmiştir. 18 Temmuz 2012 tarihinde Bilim Yönetim ve Kültür Platformu kontenjanından CHP Parti Meclisi üyesi olmuştur. 26 Mayıs 2013 tarihinde yapılan Türkiye Barolar Birliği 32. olağan genel kurulunda Türkiye Barolar Birliği’nin 8. başkanı seçilmiştir. Evli ve iki kız çocuğu babasıdır.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Metin Feyzioğlu

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Metin Feyzioğlu

 

Etiketler: , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap