Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Türkiye Yağış ve Kar Yağışlı Havanın Etkisine Girecek

Türkiye Yağış ve Kar Yağışlı Havanın Etkisine Girecek

Türkiye Yağış ve Kar yağışlı Havanın etkisine girecek, peki hava bu şekilde kaç gün sürecek?

Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre; 01.12.2013 Pazar gününden itibaren güney ve güneydoğu yönlerden esecek rüzgarla birlikte ülkemiz genelinde 2 ila 6 derece artacak olan hava sıcaklığının, 02.12.2013 pazartesi günü de doğu kesimlerde artışını sürdürmesi bekleniyor.

Ancak 03.12.2013 Salı günü Karadeniz üzerinden gelmesi beklenen soğuk hava dalgası nedeniyle; hava sıcaklığının kuzey ve iç bölgeler başta olmak üzere ülkemiz genelinde hissedilir derecede (4 ila 10 derece) azalacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın salı günü Marmara ve Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz), Orta ve Doğu Karadeniz’de kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına (40-60 zaman zaman 70-80 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor.

Hafta başında kuzey ve iç bölgelerde aralıklarla beklenen yağışların, hava sıcaklığındaki hissedilir derecedeki azalışla birlikte 02.12.2013 Pazartesi akşam ve gece saatlerinde Batı ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde, 03.12.2013 Salı günü Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi ve Sivas çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

03.12.2013 Salı günü kuzey ve iç bölgelerde hissedilir derecede olmak üzere beklenen ani sıcaklık düşüşü, poyraz ve karayel fırtınası, Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzeyinde beklenen kar yağışlarının oluşturabileceği olumsuz şartlara karşı (kara ve deniz ulaşımında aksama, trafikte aksama, buzlanma ve don olayı vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Daha Öncede ki Türkiye Yağış ve Kar Yağışlı Hava Haberleri

08.01.2012 pazar günü gecesinden itibaren tüm Türkiye yağışlı havanın etkisi altına girecek. Hakkari’de yoğun kar yağışı etkili olurken, Edirne, İzmir ve Tekirdağ için de yağış uyarısı yapıldı. Ayrıca kar yağışı, don,sisi,yoğun yağış gibi birçok olumsuz hava koşulları uyarıları Meteorolojiden gelmeye başladı. Meteoroloji tahminlerine göre görünen o ki tüm ülke bu olumsuz hava koşullarından etkilenecek.

Marmara, Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu’nun güney ve batısı ile Eskişehir, Bolu, Zonguldak, Düzce, Erzurum ve Ağrıçevrelerinin yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.Pazar günü ise Marmara’da kar bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, yağışların Marmara’nın batısı, Kıyı Ege ile, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa, Manisa, Kütahya, Uşak, Denizli ve Antalya çevrelerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, Erzincan, Erzurum, Tunceli, Bingöl, Muş, Van, Bitlis, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı bekleniyor. İç ve doğu bölgelerde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis görülmesi bekleniyor.

Hava sıcaklığında, ülke genelinde önemli bir değişiklik beklenmiyor.

Rüzgarın genellikle güney ve güneybatı, güneydoğu kesimlerde doğu ve güneydoğu yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, batı bölgelerde kuvvetli (40-60 km/s), Batı Akdeniz kıyılarında kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-70 km/s), Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege’de fırtına (70-90 km/s) şeklinde eseceği bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların Marmara’nın batısı, Kıyı Ege ile, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Bursa, Manisa, Kütahya, Uşak, Denizli ve Antalya çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden, oluşabilecek olumsuzluklara (ani sel, su baskını, taşkın, ulaşımda aksamalar, vb.) karşı vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın batı bölgelerde kuvvetli (40-60 km/s), Batı Akdeniz kıyılarında kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-70 km/s), Marmara’nın batısı ve Kıyı Ege’de fırtına (70-90 km/s) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (deniz ulaşımında aksamalar, soba zehirlenmeleri, çatı uçması, vb.) vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

BUZLANMA, DON OLAYI VE SİS UYARISI

İç ve doğu bölgelerde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, vb.) vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

Hava Tahminleri ile İlgili Ürünlerde Kullanılan Simgelerinin Açıklamaları
HAFİF YAĞMURLU YAĞMURLU KUVVETLİ YAĞMURLU
HAFİF SAĞANAK YAĞIŞLI SAĞANAK YAĞIŞLI KUVVETLİ SAĞANAK YAĞIŞLI
HAFİF KAR YAĞIŞLI KAR YAĞIŞLI YOĞUN KAR YAĞIŞLI

kar,kar tanesi,kar geliyor

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

1 Yorum yapılmış " Türkiye Yağış ve Kar Yağışlı Havanın Etkisine Girecek "

  1. ceren dedi ki:

    aaman be sizede ….. bi kr yağdıtrtırmajf adıjnız ıjdfgbbbbbbbbbbbbbbb

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap