Buradasınız : Ana Sayfa //Sağlık//Türkiye’nin İlk Yüz Nakli Yapılan Hastası Uğur Acar İlk Kez Konuştu

Türkiye’nin İlk Yüz Nakli Yapılan Hastası Uğur Acar İlk Kez Konuştu

Son bir haftadır yazılı ve görsel basının gündeminde olan organ nakli ameliyatı konusunda, Türkiye olarak oldukça başarılı işlere imza attık. Bu kapsamda gerçekleştirilen “İlk Yüz Nakli Ameliyatı” başarılı bir şekilde gerçekleşti ve yüz nakli yapılan Uğur Acar yavaş yavaş eski sağlığına kavuşmaya başladı. Ameliyattan sonra 2 gün süre ile uyutularak, yaşamsal fonksiyonları suni yollarla sürdürülen Uğur Acar, uyandırıldıktan sonra ilk olarak eliyle “tamam” işareti yaparak, yakınlarını ve yüz naklini gerçekleştiren doktorları sevindirmişti. Bugün ise sabah vizitesinde kendisini ziyaret eden doktorlarına “Hoşgeldiniz” diyerek, ameliyat sonrası ilk kez konuşmuş oldu. Bu durum Uğur Acar‘ın yakınlarını ve doktorlarını bir kez daha mutlu etti.

İlk Yüz Nakli Yapılan Hasta Uğur Acar

Uğur Acar ve Doktorları

Hürriyetin haberine göre; Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi ve Rekonstrüktif Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan, Türkiye’nin ilk yüz nakli yapılan hastası 19 yaşındaki Uğur Acar’ın operasyon sonrası ilk sözlerinin, “Hoşgeldiniz” olduğunu söyledi.

Operasyon ekibinde bulunan Prof. Dr. Ömer Özkan’ın eşi, Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan, “Sabah saatlerinde kontrole gittiğimizde bizim ona hoşgeldin dememiz lazımken, o bize çok belli olmasa da ’Hoşgeldiniz’ dedi” diye konuştu.

2 GÜN SONRA KONUŞMASI BEKLENİYORDU

Dün yoğun bakımdan çıkarılarak servise alınan Uğur Acar‘ı Antalya Valisi Ahmet Altıparmak ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü İsrafil Kurtcephe ziyaret etti. Hastasının sağlık durumu ile ilgili dün açıklama yapan Prof. Dr. Ömer Özkan, “Gözlerini açtı. Konuşması şu anda mümkün değil. Bir iki gün sonra o imkânı vereceğiz.” diyerek Acar’ın konuşmasını henüz beklemediklerini ifade etmişti.

Etiketler: , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap