Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Türkiye’nin yüzde 100 yerli ilk güneş enerjisi santrali

Türkiye’nin yüzde 100 yerli ilk güneş enerjisi santrali

TÜBİTAK ve İnosol Enerji'nin Yenilenebilir enerji kaynağı olan güneşi ekonomiye kazandırmak için önemli bir adım atıldı.

Yerli ve yenilenebilir enerji kaynağı olan güneşi ekonomiye kazandırmak için önemli bir adım atıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK-Marmara Araştırmaları Merkezi (MAM) ve İnosol Enerji işbirliğiyle Türkiye’nin yüzde 100 yerli ilk güneş enerjisi santrali kuruldu.İstanbul İkitelli’de kurulan santral için yaklaşık 4 milyon lira harcama yapıldı. Hedef, proje kapsamında 2 megavatlık MW) yeni bir santral kurmak. Ayrıca proje, havaalanları, büyük alışveriş merkezleri gibi yoğun elektrik tüketimi olan merkezlere yaygınlaştırılacak.

Türkiye’nin ilk yerli güneş enerjisi tarlası

İkitelli’de kurulan tesis 500 kilovat kapasiteyle Türkiye’nin ilk yerli güneş enerjisi tarlası (kolektör sistemi) olma özelliğini taşıyor. İlkem Şahin’in verdiği bilgiye göre, yüzde 100 yerli üretimle Türk mühendisler tarafından tasarlanan proje Türkiye’yi, İspanya, Amerika, Almanya ve İsrail’den sonra güneş enerjisi teknolojisi üretebilen 5’inci ülke yaptı. Tasarımı 6 bin 830 saatlik mühendislik çalışmasının ürünü olan proje için yaklaşık 4 milyon lira harcandı. Yeni üretilen teknoloji, güneş enerjisinden elektrik üretiminin yanı sıra soğutma ısıtma, su damıtma amacıyla da kullanılabilecek. Klimadan kaynaklanan elektrik sarfiyatını da azaltacak. TÜBİTAK ve İnosol Enerji’nin geliştirdiği teknolojiyle üretilen paneller sayesinde Türkiye geneli ihalesi ilan edilen ve 2 milyar Euro’ya mal olması beklenen yaklaşık 600 megavatlık güneş enerjisi yatırımları için de önemli bir adım  olarak değerlendiriliyor. İnosol Enerji CEO’su İlkem Şahin, test ettikleri sistemin eklediklerinden daha verimli olduğunu söyledi. TBMM Genel Kurulu’nda ocak ayı başında kabul edilen Yenilenebilir Enerji Kanunu ile güneş enerjisiyle üretilen elektriğin kilovatına 13,3 dolar cent teşvik verildiğine işaret eden Şahin, “Yerli ekipman kapsamında bu teknolojinin kullanılacağı yatırımda alım  garantisi 18,5 dolar cente yükseliyor. Bu teşvik 600 megavat enerji sınırlamasına verildi. Bu, yaklaşık 2 milyar Euro’luk yatırıma denk geliyor. Tesisle bugüne kadar ithal edilmesi düşünülen yatırımın  yerli kaynaklarla yapılabileceği ispatlandı.” şeklinde konuştu.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap