Buradasınız : Ana Sayfa //Ekonomi Haberleri//Ucuz Trafik Sigortası Yaptırmak için Püf Noktaları

Ucuz Trafik Sigortası Yaptırmak için Püf Noktaları

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Nasıl en ucuza yaptırılır?

2013 yılına girmemizle MTV-1 taksidini çoktan ödemiş olmanız gerekiyor. Bildiğiniz üzre iş taşıt vergisi ödemekle bitmiyor. Kasko ve zorunlu trafik sigortalarıda 2013 yılı için bizleri bekliyor. Kasko yaptırmak zorunlu değil ve herhangi bir cezası yok yani isteğe bağlı. Hal böyle olunca Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmanın zorunlu olması ve de cezai müeyyidesi olması nedeniyle ne kadara yaptırırız, bize kaça patlar diye kara kara düşünmeye başladık bile.

Trafik sigortasında sigorta şirketinin ödeyeceği ölüm ve sakatlık teminatı ile araç başına ödenecek maddi hasarı Hazine belirliyor. 2013 yılında Hazine’nin belirlediği teminatlar; kişi başına sakatlık ve ölüm için 250 bin lira, araç başına maddi hasar için, 25 bin lira.Bu prim değerleri üzerinde sigorta şirketleri  trafik sigortasının primlerini serbestçe belirliyor fakat her yılın başında şirketler, primleri kaç kat artıracaklarını Hazine’ye bildirip onay almak zorunda dolayısıyla şirketler hazineye farklı rakamlar sunabiliyor.

Eğer bir kere kaza yaparsanız, sigorta şirketi trafik sigortanızın primini yüzde 20 artırıyor… İkince kazayı yaparsanız, yüzde 40… Üçüncü kazayı yaparsanız, yüzde 60 primi artırıyor. Hasar oranı yüksek sürücü’ olarak görülürseniz de priminizi yüzde 250’ye kadar artırabilir.

Zorunlu Trafik Sigortası için Öneriler

İlk olarak Trafik poliçenizi yaptırırken, mutlaka fiyat araştırması yapın… Tüm şirketlerden fiyat almayı ihmal etmeyin kazancınız 50-200 Tl arasında bulacak rakamlara değişebilir.

Kaza yapmamaya çalışın maddi hasarlı ufak tefek kaza yaptığınızda, hemen tutanak tutup, sigortadan hasar alma yoluna gitmeden. Yani attığınız taş ürküttüğünüz kurbağa hesabı yaparak gerekirse aranızda bir şekilde anlaşın. Çünkü o ufak tefek kaza sizi, biranda hasarlı sürücü konumuna sokabilir ve priminiz otomatik artabilir.

Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası

 

Etiketler: , , , , , ,

1 Yorum yapılmış " Ucuz Trafik Sigortası Yaptırmak için Püf Noktaları "

  1. Sigortaci dedi ki:

    trafik sigortası hakkında güzel bilgiler vermişsiniz teşekkürler.

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap