Buradasınız : Ana Sayfa //Teknoloji//Uydu İnternet Nedir? Kimler İçin Uygundur?

Uydu İnternet Nedir? Kimler İçin Uygundur?

Uydu internet nedir? Kimler İçin Uygundur?

ADSL veya fiber bağlantıya alternatif olarak gelen uydu internetin bilinmeyenlerine, avantajlarına ve dezavantajlarına yönelik kapsamlı bir inceleme gerçekleştiriyoruz.

Uydu internet, internet bağlantısının uydu üzerinden alınmasına olanak sağlayan bir sistemdir. Uydu bağlantısı uydu üzerinden televizyon yayınlarını alırken kullanılan çanak antenlerle aynı sisteme sahiptir. Yüksek hızda veri alışverişini desteklemektedirler. Ayrıca bazı firmalar internet hizmetinin yanında VoIP, televizyon yayınları hatta canlı yayın geçişleri gibi hizmetler de vermektedir. Bu da uydu internetini telekomünikasyon alt yapısı kötü veya alt yapısı hiç bulunmayan yerlerde kullanımının çok fazla tercih edilmesini sağlamaktadır. Örneğin bir dağ evinde yaşayıp, şehir hayatından uzak kalmak istiyorsanız ama bir yandan teknoloji ve internet bağımlılığınızın önüne geçemiyorsanız, uydu internet sizin için tek çare olabilir. Yakınınızda 3G hatta EDGE’in çekmediği yerlerde bile uydu internet ile hızlı internetin keyfini sürebilirsiniz. Aynı zamanda doğal afetler vb. karasal hattın kullanımının imkansız olması gibi durumlarda ise uydu internet kesintisiz hizmet vermeye devam eder. Bu da uydu internetin tercihini bir kat daha artırmaktadır. Uydu internet sistemleri çift yönlü ya da tek yönlü olarak iki bölüme ayrılır.

Çift Yönlü Uydu İnternet

Çift yönlü sistemler uydu donanımı aracılığıyla yüksek hızlarda hem veri göndermenize hem de veri almanıza olanak verir. Başka bir deyişle hem upload hem download’a izin veren uydu internet sistemine çift yönlü deniyor. Çift yönlü uydu interneti erişimi için kullanılan ekipmanlar, tek yönlü uydu interneti için kullanılan ekipmanlardan çok farklıdır. Gerekli ekipmanlar, alıcı ve verici bir çanak anten ve uydu modemidir. Bu çanak anten, bir canlı yayın aracının üzerindeki çanak antene benzetilebilir. Bu ekipmanlar servis sağlayacılarından belli bir ücret ile satın alınabilir veya servis sağlayıcısı kiralama hizmet veriyorsa, kiralama bedelleri ödenerek ekipmanlar kiralanabilir. Uydu yoğunluk durumuna göre hız değişkenlik gösterebilir. Genellikle bu sitemi bankalarda, büyük firmalarda ve internet alt yapısı bulunmayan yerlerde görmek mümkündür.

Tek Yönlü Uydu İnternet

Tek yönlü uydu internet sistemindeyse bağlantılar yine yüksek hızlarda fakat sadece veri almanıza imkan verir. Sadece download yapabilirsiniz. Verinin upload yani karşı sunucuya gitmesi için başka bir bağlantıya ihtiyaç duyabilirsiniz. GPRS, EDGE, 3G, 4G, LTE vs. gibi. Tek yönlü uydu internet sistemi 7-8 sene önce kullanılan. Fiyat bakımından pek tercih sebebi olmayan bağlantı yöntemiydi.

Uydu İnternet

Uydu İnternet

Hava Şartları

İlginçtir ki ka-band sistemi aşırı hava koşullarından pek etkilenmiyor. Digiturk ve D-Smart aboneleri, aşırı yağmurun veya rüzgarlı havalarda uydu tv sinyallerini engellediğine tanık olmuşlardır. Ka-band sistemi ilk kurulduğunda aşırı yağmurdan çok az etkileneceği düşünülüyordu; ancak Tooway’e bakılırsa, sistem bir kez tam kapasite çalışmaya başladığında yağmurdan hiç etkilenmeyecek. Bu, büyük oranda uyumlu gönderim gücü kontrolü aracılığıyla ve sürekli hizmet sağlamak için azaltılmış bit oranı sayesinde sağlanıyor.

Taşınabilir Uydu Modemi

Bu sistemler ise genellikle uydu yönüne çevrilerek kullanılan dikdörtgensel şekilde olan bir kutu şeklindedir. VSAT sistemine göre uyduya farklı bir yön hizasına gerek yoktur ve sinyal kuvvetmetrelerinde kullanıcıya yardımcı olmak amacıyla yapılmıştır. Bu tür modemler genellikle ethernet ve usb bağlantılarıyla bilgisayara bağlanırlar. Hatta bazılarının uydu telefonunda olduğu gibi yerleşik bluetooth transrecieveri bulunur. Modemler bir bataryaya sahiptir ve bir diz üstü bilgisayara bağlandığından bilgisayarın bataryasını tüketmez. Bu terminaller yaklaşık bir evrak çantası boyutlarındadır ve 350-500 kbit/s arasında simetrik hızlara ulaşabilmektedir. Daha küçük modemler Thuraya tarafından hizmete sunulmaktadır ama sınırlı kapsama alanında 144 kbit/s hıza ulaşmaktadırlar.

UYDU ve ADSL

ADSL teknolojisi en fazla 8 Mbps hız sunarken bugünlerde yaygın olarak kullanılan ADSL2+, hızı 24 Mbps’ye kadar çıkardı. Ancak hat uzunluğu 4 km’ye yaklaştığında dahi hangi DSL teknolojisi kullanılırsa kullanılsın hız 4 Mbps’nin altına iniyor. Yani eğer bir santrale en fazla 3 km mesafede yaşamıyorsanız internette düşük hız çilesinden kurtuluş yok. Uydudan internet burada sahneye giriyor. Tek bir sabit yörüngeli uyduya sahip bir şirket, Finlandiya’nın buz gibi ovalarından İspanya’nın sıcak sahillerine kadar tüm Avrupa Kıtası’ndaki tüm müşterilerine 90 Gbps’te kadar bağlantı hızı sunabilir. Peki bu nasıl olacak?

Uydudan geniş bant internet bağlantısı yeni bir şey değil; 2000’lerin başında hızlandırılmış indirme hızları sunarken göndermeyi (upload) standart çevirmeli bağlantı üzerinden yapan seçenekler mevcuttu. Bu teknoloji, aynen bir televizyon anteninin belirli bir kanaldan yapılan dijital video yayınlarını alması gibi; web gezintisi, indirme ve benzeri amaçlarla dijital veri alma amacıyla kullanılabiliyordu.

Eski günlerde böyleydi ama teknoloji o günden beri çok yol katetti. EUTELSAT firması 2010 yılı sonunda dünyanın ilk yüksek çıktılı uydusu (high throughput satellite, HTS) olan KA-SAT 9A’yı fırlattı. İngiltere’de yapılan 6.1 ton ağırlığındaki uydu, yüksek hızlı internet hizmeti sağlamak üzere optimize edilen ilk uydu.

Etiketler: , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap