Buradasınız : Ana Sayfa //Biyografiler//Vedat Sakman Kimdir?

Vedat Sakman Kimdir?

Vedat Sakman Kimdir?

Müzisyen Vedat Sakman 63 yaşında olup, Konya doğumludur. Babası da müzisyen olan Sakman müziğe çok erken yaşta başlamıştır. İlk olarak davul çalmaya başlamış, daha sonra gitarla devam etmiştir. Vedat Sakman adını,  Grup Doğuş ismindeki müzik grubu ile 12 yıl birlikte müzik yaparken duyurdu.  Müzisyen, Muğla’nın Fethiye ilçesinde uğradığı saldırı nedeniyle tekrar gündeme geldi. Vedat Sakman ile ilgili ayrıntılı bilgi yazımızın devamında.

Vedat Sakman Kimdir

Vedat Sakman Kimdir?

Vedat Sakman’ın Müzik Geçmişi

Grup Doğuş ile 12 yıllık bir beraberliği oldu. Bu dönemde aranjörlük ve armoni eğitimi aldı. Grup Doğuş’tan ayrıldıktan sonra reklâm ve film müziklerinin yanı sıra, pop müziği şarkıcılarına şarkılar verip, düzenlemeler yapmaya başladı.

Vedat Sakman, ilk solo albümü olan “Müzisyen”i 1989 yılında yaptı. Aynı yıl Erovizyon’da Grup Pan’la birlikte Bana Bana adlı şarkıyı icra etti. 1990 yılında Zuhal Olcay’ın “Küçük Bir Öykü” albümünün prodüksiyonunu gerçekleştirdi. Albümdeki tüm besteler ve düzenlemeler kendisinin, sözler Mehmet Teoman’ın idi.

1991 yılında yine Zuhal Olcay’ın “İki Çift Laf” albümünün sekiz şarkısının sözlerin yazıp, müziğini ve düzenlemelerini yaptı. Aynı yıl tüm şarkı ve düzenlemeleri kendisine ait olan “Kapılar” adlı ikinci albümünü çıkardı. 1994 yılında üçüncü solo albümü “Sevgileri Unutmadık” yayınlandı. Bu albümdeki sekiz şarkının beste ve düzenlemeleri kendisine aitti. 1997 yılında Hümeyra’nın “Beyhude” isimli albümünün müzik direktörlüğü ve aranjörlüğünü yaptı. Hümeyra bu albümde Vedat Sakman’ın iki şarkısını seslendirdi. 1998 yılında Zuhal Olcay’ın “İhanet” ve Leman Sam’ın “İlla” adlı albümlerinin müzik direktörlüğünü ve aranjörlüğünü yaptı. Her iki sanatçının albümlerinde yeralan pek çok şarkının da söz ve müziğini yazdı.

Vedat Sakman Albümleri

1989: Müzisyen
1992: Kapılar
1994: Sevgileri Unutmadık
2002: Usulca
2006: Konser
2011: Yaşamın Gözlerin Kadar Güzel Olsun

Etiketler: , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap