Buradasınız : Ana Sayfa //Bilim//Venüs Geçişi 05.06.2012

Venüs Geçişi 05.06.2012

Venüs gezegeninin Güneş’in önünden geçeceği tarihi anlardan biri de 5 Haziran 2012 gecesi saat 00.00’da yaşanacak ve tam 6 saat sürecek. Bir dahakinin 105 yıl sonra olacağı hesaplanan geçişi izleyebilmek için teleskopunuz olması gerekiyor. Daha çok gökbilime gönül verenlerin ilgisini çeken Venüs geçişi merak edenler için bildikleri en yakın teleskop yardımıyla görülebilecek.

Venüs Geçişi

Venüs Geçişi

Venüs Geçişi NASIL GÖZLEMLENECEK?

Venüs‘ün nasıl ve ne kadar uzun göreceğiniz, bulunduğunuz bölgenin coğrafi konumu ve hava koşullarına bağlı. Kuzey ve Orta Amerika’da, Venüs geçişi günbatımıyla birlikte başlayacak. Asya’nın batısı, Afrika’nın doğusu ve Avrupa’nın büyük kısmı ise geçişi gündoğumuyla karşılayacak.

Venüs’ün geçişini baştan sona rahatça gözlemyecek olan yerler ise Japonya, Güney Kore ve Çin’in doğusu olacak. Venüs’ün geçişi, bu ülkelerde gündüz vaktinde yaşanacak.

Venüs’ün geçişi kesinlikle çıplak gözle gözlemlenmemeli. Tarihi olayı izlemek istiyorsanız bir teleskop veya kaynak maskesi kullanmanız gerekiyor. Aksi takdirde, kalıcı göz hasarı yaşayabilirsiniz.

Venüs Geçişi için TELESKOPLAR KURULUYOR

Dünyanın dört bir yanındaki gök bilimciler, tarihi kozmik olaya saatler kala donanımlarını Venüs’ü izlemek için kuruyor. Hawaii’de Waikiki, Pearl Harbor ve Ko Olina kumsalları amatör gök bilimci akınına uğruyor. Aynı zamanda adadaki Mauna Kea ve Haleakala yanardağları da iyi bir görüş almak isteyenlerin tercihi.

NASA, yerdeki gözlemevlerinin yanı sıra, Solar Dynamics Observatory (SDO) teleskopuyla da Venüs geçişini gözlemleyecek. NASA, internet sayfasında yaptığı açıklamada, teleskopun “Hubble teleskopu” kalitesinde görüntüler elde edeceğini ifade etti.

Texas Üniversitesi akademisyenleri ise ünlü İngiliz kaşif James Cook’un 1769’da yaptığı gibi, kozmik olayı Alaska’da gözlemleyecek. Cook gibi sayısız bilim insanı ve kaşif, o yıl yapılan gözleme dayanan ölçümlerle Dünya’nın Güneş’e olan uzaklığını neredeyse kesin olarak ölçmeyi başarmıştı.

Venüs Geçişi İLK GÖRÜLDÜĞÜNDEN BU YANA YEDİNCİ

Alman gök bilimci Johannes Kepler, Venüs’ün geçişini 17’inci yüzyılda tespit eden ilk insan olmuştu. Bu gece, Keppler’in döneminden bu yana yedinci kez Venüs’ün geçişine tanık olunacak. Bir sonraki geçiş ise 2117’de yaşanacak.

Venüs’ün şekli ve Güneş’in etrafındaki dönüş süresinin Dünya’ya olan oranı, gezegenin Dünya ile Güneş arasından geçişleri arasında yüzyıldan fazla bir sürede gerçekleşmesine neden oluyor. 21’inci yüzyılda, altı Venüs geçişi daha gözlemlenecek.

Etiketler: , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap