Buradasınız : Ana Sayfa //Lüzumlu Bilgiler//Veraset İlamı Dilekçe Örneği

Veraset İlamı Dilekçe Örneği

Veraset ilamı vefat eden bir kişinin yasal varislerini yani mirasından hak sahibi olanları belirten belgedir. Bu belge kişinin vefatından sonra Sulh Hukuk Mahkemesi’ne başvurularak veya Noter’e başvurularak alınır. Noter’de biraz daha masraflı olan veraset ilamı (yaklaşık 90 TL), Sulh Hukuk Mahkemesi’nde 31 TL gibi bir ücret karşılığında alınabiliyor. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne veraset ilamı için başvurmadan önce yapılması gereken 2 husus vardır. Yazının devamında yapılması gerekenleri ve dilekçe örneğini bulabilirsiniz.

---Reklamlar---

veraset ilamı

---Reklamlar---

veraset ilamı

1. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dilekçe yazılacak

2. Ölen ve varisleri için Nüfus Kayıt Müdürlüğü’nden vukuatlı nüfus kayıt örnekleri alınacak.

Veraset İlamı Dilekçe Örneği;

 

…………………..(  ) SULH HUKUK MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NE

 


DAVACI      :

DAVALI       :

DAVA          : Veraset ilamı.
AÇIKLAMA  : 1- Babam  ……………….  ……………………2007 tarihinde vefat etmiştir. Geriye kanuni mirasçı olarak annem (murisin eşi)…………………….., çocukları olarak kardeşim ……………..ve ben………………..  kalmışlardır.

2- Murisin başkaca kanuni ve mansup mirasçıları  bulunmamaktadır.

3- Bazı resmi kurumlarda kullanılması zorunlu bulunduğundan  muris …………………………in mirasçılarını  gösterir  Veraset ilamının tarafımıza verilmesini talep etme zarureti hasıl olmuştur.
SONUÇ       : Yukarıda arz edildiği gibi, Muris ………………nın mirasçılarını gösterir Veraset Belgesinin tarafımıza verilmesini  saygıyla arz ve talep ederim.  ……………..

 

 

NUFUS BİLGİLERİ   :

İli                     :

İlçesi               :                                                                              Davacı

Mahallesi        :                                                      

Cilt :

Google Aramaları:

  veraset ilanı dilekçe örneği,veraset ilamı,veraset ilam,veraset ilamı dilekçe örneği,veraset ilamı dilekçe örneği 2012,veraset ilami ucreti,veraset ilamı dilekçesi,noterden veraset ilamı ücreti 2015,veraset ilami noter ucreti 2015,veraset dilekçe örneği

Etiketler: ,

4 Yorum yapılmış " Veraset İlamı Dilekçe Örneği "

 1. dilekeyaz dedi ki:

  Dilekçe Örnekleri,Dilekçe Nasıl Yazılır,Şikayet,Tüketici Hakları,Dernekler,Emniyet Müdürlüğü,Mahkemeler,Dava,Boşanma,Adli Sicil,Avrupa İnsan Hakları,Bağkur,Banka,Belediye,Bilgi Edinme,Bölge İdare Mahkemesi,Cumhuriyet Başsavcılığı,Dernekler,Form Örnekleri,Hastaneler İle İlgili Dilekçe Örnekleri,İcra Müdürlükleri,İhtarname,Kaymakamlık Makamına,Kiralama,Okullar (İlköğretim-Lise),Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü,SSK,Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları,Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK),Sözleşmeler,Sigortalar,Tahahütname Örnekleri,Tüketici Sorunları,Üniversiteler,Valilik Makamına,Vergi Dairesi,Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü,Anayasa Mahkemesi,Karayolları Genel Müdürlüğü İle İlgili Dilekçe Örnekleri

 2. SONSU dedi ki:

  Merhaba; birşey öğrenmek istiyorum. Dedeme ait tarlalar var ve dedem 1973-75 arası vefat etmiş. Dedem bu tarlaları zamanında icar için kardeşine vermiş ve o tarlalar dedem öldükten sonra kardeşinin çocuklarına kalmıştır. Şimdi bu trlaları almak için ne yapmamız gerekir? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

 3. ahmet kırgız dedi ki:

  dedemin vefattından sonra cıkarılan veraset ilamı kayıp. annaneminde vefat etmesinden sonra. yapamız gereken nelerdir.

  • ENEGER dedi ki:

   Hak sahiplerinden birisi aynı davada veraset ilamı için başvurabilir ve kararı alabilir. (Dedenizin çoçuklarından birisi yada çocukları vefat etmiş ise onun mirasçıları veraset ilamı için mahkemeye başvuru yapabilir. Bir mirasçının başvurması yeterlidir)
   Veraset ilamının alınmasından sonra her iki merhumun da üzerine kayıtlı bulunan tarla,arsa,daire vb.,ruhsatlı silah,araç, banka hesabı gibi tüm sahip oldukları beyan edilerek vergileri ödenir. İşlem yapabilmeniz için vergi dairesinden belge alınır. Bundan sonra mirasçıların paylaşımına kalmıştır. İster satarlar, ister kendi aralarında taksim ederek kendi üzerlerine paylarının kayıtlarını yaptırırlar.

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap
Yandex.Metrica