Buradasınız : Ana Sayfa //Çözüm Merkezi//Wikipedia.org (Vikipedi) neden açılmıyor? 11 Nisan 2018

Wikipedia.org (Vikipedi) neden açılmıyor? 11 Nisan 2018

Wikipedia açılmıyor! 11.04.2018

Geride bıraktığımız son 10 yılda Facebook, Twitter, Youtube ve Instagram gibi birçok sosyal medya sitesine defalarca erişim engeli getirildiğini hepimiz hatırlıyoruz. Ancak erişim engeli getirilen bu kez bir sosyal medya sitesi değil, birçok konu hakkındaki internetteki birçok kaynaktan daha doğru ve güvenilir bilgiler alabileceğiniz “Özgür Ansiklopedi” sloganıyla yayın yapan Wikipedia oldu. Evet yanlış okumadınız Wikipedia.org sitesi bu sabah saat 08:00 itibariyle BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu) tarafından hiçbir açıklayıcı gerekçe gösterilmeden, yalnızca 5651 sayılı kanun uyarınca İDARİ TEDBİR ile erişime kapatılmıştır.

Wikipedia neden açılmıyor

Erişim engeli getirilen Wikipedia.org’a da diğer bütün yasaklı sitelere giriş için kullanılan VPN ya da DNS değişikliği ile giriş yapabilirsiniz. Bunun yanında kullandığınız internet tarayıcısına çeşitli uzantılar ekleyerek de yasaklı sitelerin tamamına giriş sağlayabilirsiniz. Örneğin Chrome’dan yasaklı sitelere giriş için oldukça etkili olan UltraSurf eklentisini tavsiye edebiliriz.

Wikipedia’nın kapatılması başta Twitter ve Ekşi Sözlük olmak üzere birçok sosyal platformda kullanıcılar tarafından tepkiyle karşılandı. Teknoloji ve internetin her geçen gün hızla geliştiği ve daha ucuz hale geldiği günümüzde, hala basit bir nedenle birçok insana karşılıksız hizmet veren bir internet sitesine erişim engeli getirilmesi ne kadar mantıklıdır bilmiyoruz. Ancak şunu biliyoruz ki, insanlık tarihinin başlangıcından bu yana yasaklar her zaman insanoğluna daha tatlı gelmiştir ve bir şekilde delinmeye mahkumlardır!

Etiketler: , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap