Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Yağmurda Güvenli Sürüş Teknikleri

Yağmurda Güvenli Sürüş Teknikleri

Yağmur havalarda güvenli sürüş için püf noktaları

yağışlı havalarda sürüş teknikleriMeteorolojinin verdiği haberlerden önemlilerden birisi yağmur ve de özellikle aşırı yağış uyarılarıdır. İyi otomobil kullananlar bilirler ki yağmur demek trafik keşmekeşi ve de kazalarının habercisidir. Basit tedbirler ile dikkat edeceğimiz hususlarla yağmuru keyfe dönüştürebiliriz. 

*** Öncelikle mont, kaban, bot gibi sürüşü zorlaştıran kıyafetleri araç kullanırken tercih etmeyin.

***Yağmurda otomobil kullanırken görüş açıklığını sağlamak için klima ya da havalandırma sistemini bir iki dakika doğrudan cama yansıtarak yola çıkmak gerekir. Yol boyunca buğu oluşumunu da bu şekilde önleyebilirsiniz.

***Aynalar ve arka camlardaki yağmuru kurutmak için rezistansları açık tutmalısınız.

***Silecek lastiklerinin görevini yerine getirmesi için eskimemiş olmasına ve silecek motorlarının zaman zaman servis ya da elektrikçide kontrol edilmesine dikkat edin.

***Farların yağışlı havalarda açık olması görme ve görülmeyi sağlar.

***Yağışlı havada araçların fren tutma gücü zemine bağlı olarak azalacağından, öndeki araçla olan takip mesafesini artırmak gerekir.

***Yağmur esnasında ya da sonrasında birçok yolda oluşan küçük göletler, araçlar için ciddi tehlike anlamına gelir. Aqua planning olarak bilinen yerle temasın kaybolması, araç kontrolünün imkansızlaşması durumunu önlemek için bu tür su birikintilerine oldukça yavaş giriniz.

***Yollarda yoğun su tutma riski olan geçitler, çukur alanlar gibi yerlerden kaçının. Aracınızla böyle bir suya girmek zorunda kalırsanız araç stop etmeden yavaşça yol almaya devam edin.

yağmurlu havalarda sürüş teknikleri***Öndeki ve yandaki araçlardan sıçrayan su birikintilerine karşı yüksek hızdan kaçının ve yağış devam ederken silecekleri uygun hızda sürekli açık tutun. Bu konuda da uygun takip mesafesi önemlidir.

***Lastiklerinizin kışa uygun olup olmadığını kontrol edin, lastik üzerindeki izler/desenler suyun hızla boşaltılmasını sağlamaya yarar.

***Yağışlı havalarda sel tehlikesine karşı aracınızı çukur yerlere değil, hafif eğimli park alanlarına trafiği aksatmayacak biçimde park edin.

***Kasko poliçenizde sel teminatı olup olmadığına bakın, araç alırken sel mağduru olup olmadığını kontrol ettirin.

*** Yağışlı havalarda hız kurallarına ve tabelalara normal de gösterdiğinizden daha fazla dikkat göstererek sıkı sıkıya uyunuz.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap