Buradasınız : Ana Sayfa //Güzel ve Özlü Sözler//Yaşamdan Yansımalar

Yaşamdan Yansımalar

Yaşamdan Yansımalar

İnsan hayatı doğumla başlayıp yaşam süresi kadar devam ederek ölümle son buluyor. Doğum ve ölüm kısmına çok fazla müdahale edemiyor ya da elimizden hiçbir şey gelmiyor. Belki de kurulu bu muazzam döngü olmasa her şey daha karma karışık olacak ve  baş aktör olan insanoğlu çığırdan çıkacak.

deniz yıldızı -yaşamdan yansımalar

Doğumdan itibaren insan oğlu yaşamından ne aldıysa çok büyük anormallikler dışında yaşamdan yansıttıkları da paralel oluyor. Yani bir nevi ayna misali çevresindeki yaşamı yansıtıyor. Bu çerçevede insanlarla iletişim kurarken ya da empati kurarken daha önceki yaşamlarını da göz ardı etmeden onlarda yeni yaşam yansımaları yaratabilmek adına hareket etmeliyiz. Peki nasıl olacak bu? Birçoğumuz deniz yıldızı hikayesini duymuşuzdur.
Yazı yazmak için okyanus sahillerine giden bir yazar, sabaha karşı kumsalda dans eder gibi hareketler yapan birini görür. Biraz yaklaşınca , bu kişinin sahile vuran denizyıldızlarını, okyanusa atan genç bir adam olduğunu fark eder. Genç adama yaklaşır:

– Neden denizyıldızlarını okyanusa atıyorsun?
Genç adam yanıtlar;
– Birazdan güneş yükselip, sular çekilecek.
Onları suya atmazsam ölecekler. Yazar sorar;
– Kilometrelerce sahil , binlerce denizyıldızı var.
Ne fark eder ki?
Genç adam eğilir, yerden bir deniz yıldızı daha alır, okyanusa fırlatır.

– Onun için fark etti ama…

Bu cevap bilgeyi şaşırtmış ne söyleyeceğini bilememiş. Geriye dönmüş, yazısının başına geçmek üzere kulübesine gitmiş. Gün boyunca bir şeyler yazmaya çalışırken genç adamın görüntüsü gözünün önünden hiç gitmemiş. Aklından çıkarmaya çalışmış, ama bir türlü olmamış. Nihayet akşama doğru fark etmiş ki, bu gencin davranışının özünü kavrayamamış. Çünkü bu gencin asıl yaptığının; evrende bir gözlemci olmayı ve olup biteni gözlemeyi değil, evrende bir oyuncu olmayı ve fark yaratmayı seçmek olduğunu sonradan anlamış ve utanmış. O gece sıkıntı içinde yatmış. Sabah olduğunda bir şey yapması gerektiğini bilerek uyanmış. Yataktan kalkmış, giyinmiş, sahile inmiş ve o genci bulmuş. Ve bütün sabahı onunla okyanusa deniz yıldızı atarak geçirmiş.

Bilgenin de anladığı gibi evrende bir gözlemci olmayı ve olup biteni gözlemeyi değil, evrende bir oyuncu olmaya ve fark yaratmaya çalışarak yaşamdan yansımalar yapabiliriz. Ayna da ne görmek istiyorsanız öyle
görünün……

Etiketler: , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap