Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Yeni Alkol Yasasında Neler Var? Madde Madde Alkol Düzenlemesi

Yeni Alkol Yasasında Neler Var? Madde Madde Alkol Düzenlemesi

Alkol Yasağı Maddeleri, Alkol düzenlemesi maddeleri, Alkol yasağında son durum, Alkol Düzenlemesi onaylandı, Alkol düzenlemesi yürürlüğe girdi

Uzun süredir ülke gündemini meşgul eden konulardan biri olan ve kamuoyunda “Alkol Yasağı” olarak isimlendirilen yeni alkol düzenlemesi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylandı. Yeni düzenlemeyle alkollü ürünlerin satış, reklam ve tüketimini kısıtlayıcı bazı hükümler devreye girecek. 11 Haziran 2013 salı günü Resmi Gazete’de yayınlanması beklenen alkol düzenlemesinde neler olduğunu yazının devamında bulabilirsiniz.

Alkol Yasağı Maddeleri

Alkol Yasağı Maddeleri

Yeni Alkol Yasasında Neler Var?

*Alkollü içkiler, 22.00 ve 06.00 saatleri arasında marketlerde ve büfelerde perakende olarak satılamayacak. Yasağa uymayan büfe ve marketlere 20 bin Türk lirasından 100 bin Türk lirasına kadar idari para cezası kesilecek.
*Televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve müzik kliplerinde alkollü içkileri özendirici görüntülere yer verilmeyecek. Bu yasağa uymayanlara RTÜK tarafından 5 bin Türk lirasından 200 bin Türk lirasına kadar ceza kesilecek.
*18 yaşını doldurmayan kişilere içki sunumu yapan ve satan kişilere ‘sağlık için tehlikeli madde temininden’ 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezasının yanı sıra 10 bin Türk lirasından 500 bin Türk lirasına kadar idari para cezası kesilecek.
*Türkiye’de üretilen veya ithal edilen alkollü içkilerin ambalajına, içkinin zararlarını belirten Türkçe yazılı uyarı mesajı, resim, şekil veya grafik konulacak. Uyarı mesajını taşımayan alkollü içkiler satılamayacak.
*Alkol satış ruhsatı olan tesisler ile market ve büfelerin, örgün eğitim kurumları ve dershaneler, öğrenci yurtları ve ibadethaneler ile arasında en az 100 metre mesafe bulunması şartı aranacak. Turizm belgeli işletmelerde bu koşul aranmayacak. Ruhsat satış iznini bu yasadan önce alanlar, kapsam dışı olacak.
*Ayrıca taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli yapılarda düzenlenecek süreli etkinliklerde de içki sunumu, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun izin vermesi koşuluyla mümkün olacak.
*Perakende alkollü içki satışı yapılan işyerlerindeki alkollü içkilerin konduğu ve üzerlerinde alkollü içkilerin marka, amblem ve logosu bulunan mevcut soğutucular, işyerlerinin kapalı bölümlerinde bulunması kaydıyla, bu maddenin yayımı tarihinden itibaren üç yıl süreyle kullanılabilir.
*Alkol üfleme cihazını reddedenlere para cezası verilecek.
*Alkollü olarak araç kullandığı tespit edilen sürücülere 700 lira idari para cezası verilecek ve sürücü belgesi 6 ay süreyle geri alınacak. 1 promil üzerinde alkollü içki aldığı tespit edilen sürücülere, Türk Ceza Kanunu’na göre 2 yıla kadar hapis cezası verilecek.
*Alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yapılamayacak. Alkollü içkilere dönük uluslararası tanıtım fuarları bu kapsamda olmayacak. Alkollü içkileri üreten, ithal eden ve pazarlayanlar, her ne surette olursa olsun hiçbir etkinlikte ürünlerinin marka, amblem ya da işaretlerini kullanamayacak.
*Bar ya da restoranın dışında alkollü içki kullanılamayacak.

Etiketler: , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap