Buradasınız : Ana Sayfa //Eğitim//Yeni YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya Kimdir?

Yeni YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya Kimdir?

Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya 10 Aralık 2011 itibari ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından YÖK Başkanı olarak atandı. Peki kimdir Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya? Yeni YÖK Başkanı ile ilgili ayrıntılı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya

Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya

Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya Özgeçmişi

İstanbul’da 1964 yılında doğan Çetinsaya, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1985’te mezun oldu. Aynı fakültede 1988’de yüksek lisansını tamamlayan Çetinsaya, 1994’te University of Manchester Ortadoğu Araştırmaları Bölümünden doktora unvanını aldı.

Hacettepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde araştırma görevlisi olarak 1986-1994 yılları arasında çalışan Çetinsaya, 1995-1999 yıllarında yardımcı doçent ve 1999-2002 yıllarında ise doçent olarak görev yaptı.

2002-2008 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümünde çalışan Çetinsaya, 2005 yılında profesör oldu.

Çetinsaya, 2000-2001 yılında Hacettepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği, 2002-2005 yıllarında İTÜ İnsan ve Toplum Bilimleri Bölüm Başkanlığı, 2003-2005 yıllarında İTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Yönetim Kurulu ve Fakülte Kurulu Üyeliği ve 2003-2005 yıllarında ise İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde çeşitli anabilim dalı başkanlığı görevlerinde bulundu.

Gökhan Çetinsaya, 2001 yılında University of London, School of Oriental and African Studies, 2004’te Free University of Berlin, Institute for Turcology ve 2007-2008’te Woodrow Wilson International Center for Scholars’ta misafir araştırmacı olarak çalıştı.

Amerika Ortadoğu Çalışmaları Cemiyeti (Middle East Studies Association of North America, MESA) 1994 Malcom H. Kerr Sosyal Bilimler Doktora Tez Ödülü Birinciliğini kazanan Çetinsaya, İngiltere Ortadoğu Çalışmaları Cemiyeti (British Society for Middle Eastern Studies, BRISMES) 1995 Leigh Douglas En İyi Doktora Tezi Ödülü’nü de kazandı.

Çalışma alanları arasında, Osmanlı ve Modern Türkiye Tarihi (19. ve 20. Yüzyıl), Ortadoğu Tarihi ve Siyaseti (19. ve 20. Yüzyıl) ve Türk Dış Politikası olan Çetinsaya’nın ulusal ve uluslararası birçok makale ve tebliğinin yanı sıra Ottoman Administration of Iraq, 1890-1908 adlı bir kitabı yayımlandı.

2008 yılından itibaren İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürüten Çetinsaya, evli ve 2 çocuk babası.

YÖK’te Eski Kadro Temizliği!

YÖK’ün yeni başkanı Gökhan Çetinsaya’nın başkanlık koltuğunu devraldıktan sonraki ilk icraatı, eski başkan Yusuf Ziya Özcan döneminden kalan bürokratları görevden almak oldu.

Çetinsaya, görev süresi dolan Özcan’ın yerine 12 Aralık’ta atandı.

Koltuğuna oturur oturmaz da, özcan’ın YÖK’te kalan kadrosunu tasfiye etti.

Gökhan Çetinsaya, YÖK Özel Kalemi Fatih Can, genel sekreteri Turgut Kılıç, İdari ve Mali İşler Daire Başkanı Durali Tüfekçi ile Özcan’ın tüm danışmanlarını görevden aldı.

Görevden alınanlar arasında bulunan genel sekreter Kılıç, YÖK’te yerini en uzun süre koruyan bürokratıydı.

Eski başkanlardan, Kemal Gürüz’den bu yana YÖK’ün genel sekreteriydi.

Görevden alınan bir başka isim de, YÖK Basın Danışmanı Mustafa Oymak oldu.

Oymak’ın yerine Nimet Çubukçu’nun bakanlığı döneminde Milli Eğitim Bakanlığı Basın Müşavri olan, daha sonra da ÖSYM’ye geçen Rukiye Serttaş getirildi.

Bürokratların, görevden alınma nedeni ise henüz bilinmiyor.

Etiketler: , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap