Buradasınız : Ana Sayfa //Sağlık//Yılbaşı Sonrası Ayılmak İsteyenlere Çözüm Önerileri

Yılbaşı Sonrası Ayılmak İsteyenlere Çözüm Önerileri

Akşamdan Kalmalara Ne İyi Gelir?

2013 yılını iyisiyle kötüsüyle geride bırakarak yeni umutlar, yeni istekler, yeni heyecanlar kısacası beklentilerimizi sırtına yüklediğimiz 2014 yılına globalleşen dünya sayesinde kültürümüzde olmasa da yeni yıl ya da yılbaşı eğlenceleri, organizasyonları ya da milli piyango gibi bir ucundan iste sekte isteme sekte dahil olmaya başladık.
Eğlenmeyi seven ve eğlenmeye açık millet olunca bu tür fırsatları kaçırmamayı bir fırsata dönüştürmeyi sevmemiz ve bize pompalanan anlayışla ve Yılbaşının ertesi gün tatil olmasını da fırsat bilerek alkol kullanmayı sevenler,sosyal içiciler ya da özel gün bahanesi bekleyenler her zaman tükettiklerinden daha fazla alkol tükettiler. Hal böyle olunca Yılbaşı ertesi öğleden sonraları bulan uyanmanın ardından mide bulantısı, baş ağrısı,hazımsızlık, ishal gibi sağlık problemleri ortaya çıkabiliyor.
Yeni yıla eğlenceli bir şekilde girerken, diğer günlerden farklı olarak bol miktarda alınmış olan alkol, yağlı yiyecek ve tatlı tüketimi yapmanız gerekenler ve çözüm önerileri ise şöyle:

Alkolün Etkilerinden Kurtulmak için

Öncelikle şu temel bilgiyi bilmemiz gerekmekte; alkol karaciğerde çözülüp nefes, ter ve idrar ile vücuttan atılana dek tamamen ayılmak mümkün değil. Bilinenin aksine soğuk duş, acı kahve ya da temiz hava almak bu süreci hiç etkilemiyor. Alkol, mideden bağırsaklara geçerek kana karışır. Kan alkolü vücudun tamamına taşır ve neredeyse anında beyne ulaştırır.
Alkol beyin fonksiyonlarını yavaşlatmaya başladığında ise sizi ayıltacak tek şey zamandır.Vücut, saatte 15 gram etanol metabolize ediyor. Standart bir içki bundan çok daha fazla etanol içerir. Bu yüzden alkol aldıktan sonra ayılmak için vücuda en az bir saat süre verilmelidir.
Yemek, alkolün kandaki emilimini yavaşlatır. Özellikle yağlı yemekler bu süreyi daha da uzatabilir.Ancak bu durumda alkol vücutta daha uzun süre kalacak ve tamamen atılması gecikecektir.
Alkolün vücuttan atılmasını hızlandırmak için ise yapılası gereken tek şey bol su içmek. Su, karaciğerin alkolü daha hızlı çözmesine yardımcı oluyor.

Ayılmak için ertesi gün ne yapılmalı?

Güne 1-2 bardak suyla başlayın.
Gün içinde sebze ve meyve ağırlıklı beslenip bol sıvı tüketin.
Alkollü içki tüketmeyin.
Kuruyemiş, kızartma ve yağlı tatlılardan uzak durun.
Su, şekersiz bitki çayları, sade soda, şekersiz komposto gibi sıvı gıda tüketimini artırın.
Kalori yoğunluğu yüksek olan şekerli ve yağlı yiyeceklerden kaçının.
Hareket edin, mesela 45 dakika tempolu yürüyüş yapın.

Ertesi gün diyet listesi
Sabah:
1 küçük su bardağı light süt ve 3 çorba kaşığı yulafı 6-7 dakika karıştırarak pişirin. Yoğunlaşınca ocaktan alıp, 4 adet kuru kayısı ve tarçın ekleyin.

yeni-yil-partisi-alkol-diyet

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap