Buradasınız : Ana Sayfa //Sağlık//Yüzdeki Sivilceler Neyin Belirtisidir?

Yüzdeki Sivilceler Neyin Belirtisidir?

Yüzde Çıkan Sivilceler

Ergenlik döneminde hormonal dengenin değişmesi ve şekillenmesiyle birlikte gençlerin en büyük kabusları haline dönüşü veren yüzde çıkan sivilceler, vücudun savunma mekanizması içerisinde büyük bir rol oynayabilirler. Çünkü insan bedeni kendisinde olan bir sorunu dışa vurmak, ortaya çıkarmak vb nedenlerle sinyaller ve uyarılarda bulunur. İşte özellikle yüz bölgesinde sık sık çıkan ve  kalıcı sivilceler de bu yönden iyi değerlendirilmeli, mutlaka yüzde oluşan sivilcelerin nedenleri ve bu nedenlerin ortadan kaldırılması ile ilgili duyarlı davranılmalıdır. Tıp biliminin ilk yıllarında Ayurveda ve Antik Çin Tıbbı’nın insan yüzünün haritasını çıkartarak, yüz üzerinde görülen değişiklikleri vücudun diğer bölgeleri ile ilişkilendirip çözüm arayışları üretmeye çalıştığı bilinmektedir. Ancak bilimin ilerlemesiyle artık hormon, kan, idrar gibi bir çok testle hastalıklara kolayca teşhisler konulabilmektedir. Hal böyle olunca bu yüzyıllar öncesinin çalışmalarını ve çözüm önerileri tamamen tavsiye niteliğinde olarak görmeli, yüzdeki sivilceler ile mutlaka uzman bir doktora ya da dermatologa başvurulmalıdır. Ancak merak edenler için yüzdeki sivilcelerin yerlerine göre neden olabilecekleri hastalıkları ve çözüm önerileri paylaşıyoruz.

Yüzde Çıkan Sivilceler hastalık İşareti midir?

Yüzün 1 ve 2 nolu  bölgesinde çıkan sivilceler– Sindirim Sistemi : İşlenmiş gıda, abur cubur ve günlük yağ tüketiminizi azaltın. Salatalık gibi su oranı yüksek gıdaların tüketimini artırın.

Yüzün 3 nolu  bölümünde çıkan sivilceler – Karaciğer : Alkol, yağlı yiyecekler ve süt ürünlerinden uzak durun. Yüzün bu bölgesi alerjik reaksiyonların ilk görüldüğü yerdir. Beslenmenize dikkat ederken günde 30 dakika hafif egzersiz yapın ve yeteri kadar uyuyun ki karaciğeriniz dinlenme fırsatı bulsun.

Yüzün 4 ve 5 nolu  bölümünde çıkan sivilceler – Böbrekler : Göz çevresindeki her şey dehidratasyon (sıvı eksikliği) işaretidir. Günlük ihtiyacınız olan suyu mutlaka tüketin.

Yüzün 6 nolu  bölgesinde çıkan sivilceler -Kalp : Tansiyonunuzu ve B vitamini seviyenizi ölçtürün. Baharatlı gıdalardan ve etten uzak durun. Daha fazla temiz hava almaya dikkat edin. Bunların yanı sıra kolesterol seviyenizi düşük tutmaya çalışın. Zararlı yağlar içeren gıdalar yerine, Omega 3 ve Omega 6 gibi yararlı yağlar açısından zengin olan fındık, avokado, balık ve keten tohumu gibi gıdaları tüketin.

Yüzün 7 ve 8nolu  bölümünde çıkan sivilceler– Böbrekler : Gazlı içecekler, kahve ve alkolden uzak durun. Günlük itiyacınız olan suyu mutlaka tüketin.

Yüzün 9 ve 10 nolu  bölümünde çıkan sivilceler – Solunum Sistemi : Sigara kullanıyor musunuz? Herhangi bir alerjiniz var mı? Yüzün bu bölgesi bu iki soruyla alakalı. Vücudunuzun aşırı ısınmasını engelleyecek soğutucu gıdalar tüketin, şekerden uzak durun ve daha fazla temiz hava alın. Et, süt ürünleri, alkol, kafein ve şekerden uzak durup, yeşil sebzeler ve buğday çimi suyu tüketerek vücudun alkalin seviyesini yüksek tutun. Beslenmenize dikkat ettiğiniz halde bu bölgelerde sivilce oluşumu devam ediyorsa; cep telefonunuzun ve yastık kılıflarınızın hijyenine dikkat etmenizi öneriyoruz.

Yüzün 11 ve 12 nolu  bölümünde çıkan sivilceler – Hormonlar : Yüzün bu bölgesinde oluşan sevilceler stres ve hormonal değişiklikleri işaret ediyor. Bu ikisinin kaçınılmaz olduğu durumlarda; yeterli uyku, yeterli su tüketimi, lifli sebzeler tüketmek ve yüzü sürekli temiz tutmak gerekiyor.

Yüzün 13 nolu  bölümünde çıkan sivilceler – Mide : Lifli gıda tüketimini artırmalı, vücudun toksin yükünü azaltmak için bitkisel çaylar tüketmelisiniz.

Yüzün 14 nolu  bölümünde çıkan sivilceler – Hastalık : Bu bölgede oluşan sivilceler, vücudunuzun hastalıklardan uzak durmak için bakterilerle savaştığının işaretidir. Böyle durumlarda bol bol dinlenmeye özen göstererek, vücudunuzu rahatlatacak aktiviteler yapmalısınız. Kısa kısa kestirmek, derin nefes egzersizleri, bol bol su içmek bu aktivitelerin içinde yer alabilir.

Yüzdeki Sivilceler

Yüzdeki Sivilceler

 

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap