Buradasınız : Ana Sayfa //Son Dakika Haberleri//Zeki Alasya Öldü mü?

Zeki Alasya Öldü mü?

Zeki Alasya Neden Öldü?

18 Nisan 1943 doğumlu olan  72 yaşında ki Zeki Alasya 8 Mayıs 2015 Cuma günü sabah 10.32’de karaciğer hastalığına (diyabete bağlı karaciğer tümörü) bağlı olarak tedavi gördüğü Koç Üniversitesi Hastanesinde hayatını kaybetti. Zeki Alasya’nın   22 Nisan 2015 tarihinden beri Koç Üniversitesi Hastanesi’nde tedavisi devam etmekte idi.  Eskiler onu  Zeki Alasya – Metin Akpınar özdeşleşmesiyle bilirken yeni jenerasyon ise Akasya Durağı’nda ki  Nuri Baba ve en son oynadığı dizi Küçük Ağa’nın Mehmet Ağası yada Maho Ağası olarak tanıp sevmişlerdi. Küçük Ağa dizisi de çok kısa bir süre önce final yapmıştı.

Zeki Alasya Hayatı/ Zeki Alasya Biyografisi

Zeki Alasya (18 Nisan 1943, İstanbul – 8 Mayıs 2015, İstanbul), köken olarak Kıbrıslı olan ancak İstanbul doğumlu sanatçı Kıbrıslı Mehmet Kamil Paşa’nın yeğenidir.

 Robert Koleji’den mezun olan sanatçı sanat hayatına da 1959’da MTTB tiyatrosunda amatör olarak başladı. Arena, Genar ve Ulvi Uraz tiyatrolarında çalıştıktan sonra Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun kurucuları arasında yer aldı.Film çevirmeye 1973’ten sonra başladı. Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdular. Birçok filmde yer aldı ve 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca Devlet Sanatçısı unvanı almıştır. Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire, Güler Misin Ağlar Mısın, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Hasip ile Nasip gibi filmleriyle eşleştirilmiş bir komedyen olarak ün kazandı. İlk yönetmenlik deneyiminide yaşadığı kariyerinde önemli yere sahip 1977 ve sonrası filmleri olan Aslan Bacanak, Sivri Akıllılar, Caferin Çilesi, Petrol Kralları, Doktor, Köşe Kapmaca, Vay Başımıza Gelenler ve Elveda Dostum yer aldı.

Zeki Alasya

Zeki Alasya

Etiketler: , , , , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap