Buradasınız : Ana Sayfa //Film Yorumları//Zeki Demirkubuz Masumiyet Filmi ve Yorumu

Zeki Demirkubuz Masumiyet Filmi ve Yorumu

MASUMİYET FİLMİ VE ELEŞTİRİSİ

Bu haftaki filmimiz Zeki Demirkubuz’un ikinci filmi olan ‘’Masumiyet’’. Yönetmenizimi ilk kez okuyanlar veya unutanlar için tekrar hatırlatalım.

Zeki Demirkubuz Özgeçmişi

Zeki Demirkubuz 1964 yılında Isparta’da doğdu. Ortaokulu Isparta’da, Gönen Öğretmen Okulu’nda bitirdikten sonra İstanbul’a yerleşti. Liseye İstanbul’da başladıysa da ilk sömestreden sonra okulu bırakarak fabrika ve atölyelerde çalışmaya başladı. 1980 darbesinden sonra tutuklanıp üç yıl hapis yattı. Bu dönemde edebiyata ilgi duymaya başlayıp, Dostoyevski’yi keşfetti. Özellikle Suç ve Ceza’nın üzerindeki kalıcı etkileri o yıllarda oluştu. Tahliyesinden sonra Anadolu’nun çeşitli kentlerinde işportacılık yaptı. Askerliğini erteleyebilmek için okula dönmeye karar verdi ve liseyi dışarıdan bitirerek İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne girdi.

Sinemaya 1986 yılında Zeki Ökten’in asistanlığını yaparak başladı. İlk uzun filmi C Blok’u (1994) çekene kadar çeşitli yönetmenlere asistanlık yaptı. Uluslararası eleştirmenler ve izleyiciler, Demirkubuz’u Venedik Film Festvali’nde gösterilen ikinci filmi Masumiyet’le tanıdılar. Üçüncü filmi olan Üçüncü Sayfa, Türkiye’deki film festivallerinin yanı sıra Locarno ve Rotterdam Film Festivalleri de dahil olmak üzere Avrupa’da yapılan çok sayıda film festivalinde gösterildi. Yazgı (2001) ve İtiraf (2001), 2002 yılında Cannes Film Festivalinin “Un Certain Regard” bölümünde gösterildi. Başrolünü de üstlendiği Bekleme Odası’nın (2003) ardından Masumiyet’in başlangıç öyküsünü anlatan Kader’i (2006) çekti. Kıskanmak (2009). ‘Yeraltı’ (2012).

MASUMİYET FİLMİ VE ELEŞTİRİSİ

MASUMİYET

Masumiyet (1997)

Rating: 8.3 / 10 from 3,566 users Yayınlanma Tarihi: 24 October 1997 (Turkey) Ülke: Turkey Süre: 110 min Tür: Drama Yönetmen: Zeki Demirkubuz Yazar: Zeki Demirkubuz Oyuncular: Güven Kiraç, Haluk Bilginer, Derya Alabora, Yalcin Cakmak, Iskender Altin, Dogan Turan, Melis Tuna, Ajlan Aktug, Nihal G. Koldas, Feridun Koc, Nazim Gök, Salih Urfa, Erdogan Seren, Süha Tuna, Apo Demirkubuz

Konu-Özet:     Güçlü bir hayat kadını olan Uğur (Derya Alabora), hayat kadınına saplantılı bir adam olan Bekir (Haluk Bilginer) ve hapisten yeni çıkmış amaçsız biri olan Yusuf (Güven Kıraç) ve annesinin hamileyken yediği dayaktan dolayı sağır ve dilsiz doğan Çilem (Melis Tuna) etrafında gelişen sıradan olaylar…

Bu filmde, Zeki DEMİRKUBUZ’UN anlatım tarzının oturduğunu görüyoruz. Daha ikinci filmi olmasına rağmen konunun bütünlüğü ve hikayeyi anlatış yönteminin akıcı ve sıradan olmayan sahnelerle desteklendiğine şahit oluyoruz.Gerçek hayattaki kesitleri tüm filmlerinde olduğu gibi burada da görüyoruz. Buradaki Uğur ve Bekir karakterinin tanışma hikayelerini ilerleyen yıllarda çekeceği ‘’Kader’’ filminde göreceksiniz.

Oyunculara baktığımızda günümüzde de belli noktalara gelmiş başarılı oyuncular var.Bu da Demirkubuz’un oyuncular konusunda ne kadar hassas ve ciddi olduğunu bize gösterir.Bir filmin iyi olmasında başarılı oyuncular kadar başarılı bir yönetmenin de olması gerektiğini bize anlatan tam bir Zeki Demirkubuz filmi diyebiliriz. İzleyin ve kararını kendiniz verin.İyi seyirler!

Nazan DİZEN

Etiketler: , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap