Buradasınız : Ana Sayfa //Lüzumlu Bilgiler//Zorunlu Trafik Sigortası Hangi Koşullarda Karşı Tarafa Ödediği Tazminatı Geri isteyecek?

Zorunlu Trafik Sigortası Hangi Koşullarda Karşı Tarafa Ödediği Tazminatı Geri isteyecek?

Zorunlu Trafik Sigortası Hangi Koşullarda Karşı Tarafa Ödediği Tazminatı Geri istemeyecek?

Zorunlu trafik sigortasına gelen aşırı zamlar ve durumun ne olacağına dair karmaşa tepkiler devam ederken, zorunlu trafik sigortasını yaptıranların kafasını karıştırıp zor durumlara sokacak bununla birlikte sigortacıyı rahatlatacak bir ayrıntı haberi paylaşacağız.  Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası Genel Şartları 2 Şubat 2016 tarihinde ‘Yapılan düzenleme ile madde ‘b) Tazminatı gerektiren olay, aracın ilgili mevzuat hükümlerine göre gereken ehliyetnameye sahip olmayan veya geçerliliğini yitirmiş sürücü sertifikasına sahip ya da ehliyetine geçici/sürekli el konulmuş kimseler tarafından sevk edilmesi veya trafik kurallarının ağır kusur ile ihlali sonucunda meydana gelmiş ise…,’ şeklinde değiştirilmiştir.

Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası hangi koşullarda sigortaya geri ödenecek?

Bu değişiklik ile sigortacı, kaza yapan müşterisinin ‘ağır kusurlu’ olması halinde, diğer tarafa ödediği parayı müşterisinden geri alabilecek. Eğer sigortalı hayatta değilse borç varisine devredilecek.

Buraya kadar özetlersek aslında, zorunlu trafik sigortası yaptırmak her araç sahibinin yasal bir sorumluluğudur. Zorunlu Trafik Sigortası ile aracınızı kullanırken, yapacağınız bir trafik kazasında üçüncü şahıslara verebileceğiniz zararların karşılanması güvence altına alınması amaçlanmışken, yapılan değişiklikle hangi hususlarda sigortalı olarak sigortacıya geri ödeme yapma zorunluluğunun önünün açıldığının belirsiz hale geldiği sonucu doğmuştur.

Kısacası size sigortanıza güvenmeyin denerek, bir kazaya sebebiyet verirseniz öncelikle sigorta firması sizin adınıza ödeme yapacak, ardından da size yönelerek ödediği zararı sizden talep edebilecektir. Bu da bazı durumlarda hasarı sizin tamir ettirmeniz daha mantıklı olacağı durumların ortaya çıkabileceği sonuçları doğurabilecektir. Burada devreye kusur kavramı girmekte neyin nasıl olacağının netleşmemesinden sigortacıların istediği gibi yorumlamasına yol açabileceğidir.

 

Etiketler: , , , ,

Copyright © 2011 Yaşamdan Yansımalar | Eneger.com. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap